Suriye Arap Cumhuriyeti Devlet Başkanı Beşar Esad, 12 yıl sonra Arap Birliği Zirvesi'ne katıldı. Zirveye katılmak için Suudi Arabistan'a gelen Esad, Tunus Devlet Başkanı Kays Said ile ikili ve heyetler arası görüşmeye katıldı. Esad ayrıca zirvede konuşma yapacak.

Kaynak: Haber Merkezi
Suriye Devlet Başkanı Esad, 12 yıl sonra Arap Birliği Zirvesi'nde

Suriye Arap Cumhuriyeti Devlet Başkanı Beşar Esad, 12 yıl sonra Arap Birliği Zirvesi'ne katıldı.

Beşar Esad, dün Arap Birliği Zirvesi'ne katılmak için Suudi Arabistan'ın Cidde kentine geldi. Esad ve beraberindeki heyeti, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Geyt ve üst düzey Suudi yetkililer havalimanında karşıladı.

32’ncisi düzenlenen zirveye davet edilen Esad, bugün Tunus Devlet Başkanı Kays Said ile ikili ve heyetler arası görüşmeye katıldı.

Suriye'den yapılan açıklamada, "Görüşmede Cumhurbaşkanı Esad, Suriye ile Tunus arasındaki normal ve tarihi ilişkilerin yeniden tesis edilmesini memnuniyetle karşılayarak, bu ilişkilerin sadece siyasi ve ekonomik düzeylerde değil, kültürel, entelektüel ve halk düzeyinde de güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti” ifadelerine yer verildi.

Esad, daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Yardımcısı Mansur bin Zayid en-Nehyan ile de ikili görüşme yaptı.

Arap Birliği zirvesine katılacak Esad, zirvede konuşma da yapacak.

NE OLMUŞTU?

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad, 12 Nisan'da Suudi Arabistan'a yaptığı ziyarette mevkidaşı Faysal Bin Ferhan ile bir araya gelmişti.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ile Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanları da 14 Nisan'da Suudi Arabistan'da bir araya gelerek Suriye krizine ilişkin siyasi çözüm çabalarını ele almıştı.

Toplantıda Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşünün ele alındığı fakat bir anlaşmaya varılamadığı açıklanmıştı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad, 1 Mayıs'ta Amman'da bir araya gelmişti.

Basına kapalı toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, "Suriyeli mültecilerin gönüllü ve güvenli şekilde ülkelerine dönmelerinin öncelikli mesele olduğu" kaydedilmişti.

Arap Birliği, Suriye'deki iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011'de Suriye'nin Birliğe üyeliğini askıya almıştı.