birgün

16° AÇIK

SİYASET 05.01.2020 13:47

Suudi Arabistan'dan Türkiye'nin Libya tezkeresine kınama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Trükiye'nin Libya'ya asker gönderme kararı kınandı

Suudi Arabistan'dan Türkiye'nin Libya tezkeresine kınama

Suudi Arabistan, Türkiye'nin 'Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Libya kararını ihlal eden' ve 'ülkedeki krizin çözümüne yönelik uluslararası çabaları baltalayan' Libya'ya asker gönderme kararını kınadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ve resmi haber ajansı SPA'nın yayınladığı açıklamada; TBMM'den geçen Libya tezkeresine işaret edilerek, Türkiye'nin ‘Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Libya kararını ihlal eden’ ve ülkedeki krizin çözümüne yönelik uluslararası çabaları baltalayan Libya’ya asker gönderme kararının kınandığı kaydedildi.

Açıklamada, “Türkiye'nin bu hamlesi, Libya'nın güvenlik ve istikrarı, aynı zamanda Arap ülkelerinin ve bölgenin güvenliği için tehdit oluşturuyor, zira uluslararası anlaşmaları ve ilkeleri açıkça ihlal eden bu karar, bir Arap ülkesinin iç işlerine karışmak anlamına geliyor” ifadelerine yer verildi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) geçen yıl sonu Halife Hafter güçleri Trablus’a doğru ilerlerken Türkiye'den resmi olarak askeri yardım talebinde bulunmuştu. Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi geçen Perşembe TBMM'de kabul edilmişti.

Çoğu Arap ülkesi, Türkiye'nin Libya çatışmasına olası askeri müdahalesine katiyetle karşı çıkıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız