birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 15.02.2020 08:15

‘Tabutluk’ binada faciadan dönüldü

‘Tabutluk’ binada faciadan dönüldü

İstanbul Bahçelievler’de kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltılan bina çöktü. Çöken binanın İstanbul’da 26 Eylül’de meydana gelen 5.8lik depremde hasar görüp mühürlendiği ve bir ay önce çökme tehlikesi nedeniyle boşaltıldığı öğrenildi. Siyavuşpaşa Mahallesi Emek Caddesi Narlı Sokak'taki 7 katlı boş bir binanın çökmesi üzerine, olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Polis, yıkılan binanın çevresinde güvenlik önlemi alırken, enkaz altında insan olması ihtimaline karşı, AFAD ve Bahçelievler Belediyesi arama kurtarma ekibi de olay yerine geldi. Arama kurtarma ekipleri, dinleme cihazı ve arama kurtarma köpeği ile enkazda çalışma yaptı. Çöken binanın yanındaki zarar gören bir apartman ve yakınındaki binalar da tedbir amaçlı tahliye edildi. Binanın çökmesi sonucu bazı araçlarda hasar meydana geldi. Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, dün sabah bazı kişilerin binanın taşıyıcı kolonlarındaki demirleri satmak için aldığını, bunun sonucunda yıkımın meydana geldiğini belirtti.

KAÇAK KAT ÇIKILMIŞ

Binanın yıkılmadan önceki fotoğraflarına Google Maps’ten ulaşılırken, binanın son 2 katının sonradan yapıldığı görülüyor. Apartmanın ilk yapıldığında 5 katlı olduğu, sonradan kat eklenerek 7 kata çıkarıldığı öğrenildi. Öte yandan çökme nedeninin bilinmediğini bildiren İstanbul Valiliği, binanın çökme saatini 14.44 olarak açıkladı. Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre saat 14.40’ta merkez üssü Marmara Denizi olan 1.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği aktarıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, yaşananların ardından soruşturma başlattı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız