İstiklal Caddesi'nde Filistin İçin Bin Genç tarafından düzenlenen Filistin'e destek yürüyüşüne polis müdahale etti. AKP iktidarının İsrail ile ticari ilişkilerini kesmesini talep eden eylemcilere şiddet uygulayan polis, yaklaşık 30 kişiyi ters kelepçeyle gözaltına aldı. Bazı eylemcilere polisin tokat attığı görüldü. Polis ayrıca görüntü çeken eylemcilerin telefonlarına da el koydu.

Deniz GÜNGÖR

İstanbul Taksim’deki İstiklal Caddesi’nde Filistin İçin Bin Genç tarafından düzenlenen Filistin’e destek yürüyüşünde polis çok sayıda kişiyi darp ederek ters kelepçeyle gözaltına aldı.

Polisin, gözaltı işlemine karşı çıkan bir eylemciye tokat attığı an ise kameralara yansıdı. 

Açıklamada, İsrail ile ekonomik ilişkilerini kesmediği yalnızca basit birkaç kınama açıklaması yaptığı aktarıldı. Bu nedenle Filistin’de yaşananlardan İsrail sermayesi ile ilişkisini kesmeyen AKP iktidarının ve Türkiye’deki sermayenin de sorumlu olduğu ifade edilen açıklamada, “İsrail ile ticaretin derhal sonlandırılması ve ikili anlaşmaların feshedilmesi” talep edildi.

Polis tarafından ablukaya alınan eylemciler “Katil İsrail, İşbirlikçi AKP”, “Nehirden denize özgür Filistin” ve “İsrail’e kınama yetmez, ticareti kes” sloganları attı.

Polis eylemcilere oldukça sert müdahale etti. Eylemciler saçlarından çekilerek gözaltına alındı. Bir polisin eylemcilerden birine tokat attığı anlar kameralara kaydedildi.

Bu sırada çevrede bulunan yurttaşlar polis şiddetine tepki gösterdi. Polis ayrıca telefonla görüntü kaydeden eylemcilerin telefonlarını da aldı.

Öte yandan gözaltını kayıt altına alan bir yurttaşa kimlik kontrolü yapılırken çektiği görüntülerin silindiği öğrenildi.