birgün

15° HAFİF YAĞMUR

Taksim’deki Mahsa Amini eylemi, polis tarafından engellendi

İran’da ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini için Taksim’de yapılmak istenen protesto engellendi. İranlı iki kadın gözaltına alındı.

GÜNCEL 20.09.2022 21:20
Taksim’deki Mahsa Amini eylemi, polis tarafından engellendi Fotoğraf: Twitter/Sendika.org
Abone Ol google-news

İslam şeriatının hüküm sürdüğü İran'da, kıyafeti nedeniyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alınan ve ardından gördüğü şiddet nedeniyle komaya girerek hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin öldürülmesine dönük protestolar sürüyor.

Bugün İstanbul’daki Taksim Meydanı’nda Amini’nin öldürülmesini protesto etmek isteyen İranlı kadınlar, polislerce engelledi. Kadınlar ardından İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşün ‘yasak olduğunu’ iddia eden polisler, bir grubun etrafını sardı. Polislerin müdahalesi sırasında iki kadın gözaltına alındı.

İranlı bir başka kadın, protestoya izin verilmemesine tepki gösterdi. Gazete Duvar’ın aktardığına göre İstiklal Caddesi'ne doğru yürüyen kadın, şunları söyledi:

"Özgürlük isteyen kadınlar öldürülüyor. Özgürlükten başka hiçbir şey istemiyor kadınlar. Başka ne isteyecekler? Kadınların başlarına zorla başörtüsü takıyorlar. Kadınlar özgür olmak istiyorlar. Başlarını örtmek ya da örtmemek kararını kendileri vermek istiyorlar. Kardeşlerimiz başörtüsü takmadı diye öldürülüyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol