birgün

10° AÇIK

Taliban'dan kız öğrencilere üniversite giriş sınavı yasağı

Afganistan’da köktendinci Taliban rejimi, önümüzdeki ay yapılacak olan üniversite giriş sınavlarına kız öğrencilerin alınmaması için talimat verdi. Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından kurumlara gönderilen mektupta, talimata uymayan kurumların cezalandırılacağı da hatırlatıldı.

DÜNYA 28.01.2023 20:58
Taliban'dan kız öğrencilere üniversite giriş sınavı yasağı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Afganistan'da Taliban rejimi, kız öğrencilerin, üniversite giriş sınavlarına alınmaması için talimat verdi.

VOA Türkçe’de yer alan habere göre, Bakanlık tarafından aralarında başkent Kabil’in de olduğu kuzey bölgelerde Şubat ayı sonunda yapılacak olan sınavlara kız öğrencilerin alınmaması için mektup gönderildi.

Mektupta talimata uymayan kurumların cezalandırılacağı da hatırlatılıyor.

KADINLARA VE KIZ ÖĞRENCİLERE KISITLAMA

Afganistan’da Yüksek Öğretim Bakanlığı, Aralık ayında üniversitelere verdiği talimatla kız öğrencilerin okula alınmasına ikinci bir talimata kadar yasak getirmişti.

Bu kararın hemen ardından Taliban rejimi, sivil toplum kuruluşlarında da kadınların çalışmasına yasak getirdi. Öte yandan ülkedeki çoğu kız lisesi de yetkililer tarafından kapatıldı.

Taliban rejiminin kadınlar ve kız öğrencilere yönelik getirdiği kısıtlamalar uluslararası kamuoyunda tepkilere neden oluyor. Batılı ülkeler Taliban’ın uluslararası alanda tecritten ve ekonomik yaptırımlardan kurtulması için kadınlara yönelik hakları tanıması ve normalleşmenin olması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Afganistan, özellikle kendisine uygulanan ekonomik yaptırımlar ve dondurulan ülke dışındaki varlıkları nedeniyle ciddi bir ekonomik kriz ve sıkıntı yaşıyor. Ülkede milyonlarca insan yardım kuruluşlarının kendilerine ulaştırdığı yardıma muhtaç şekilde bir hayat sürüyor.

Ancak yaptırımlara rağmen Dünya Bankası tarafından yayımlanan son bir raporda Afganistan’ın kendi kendine yetmeye daha fazla odaklandığı ve ihracatını da arttırdığına dikkat çekildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun