Montajlanmış ve çarpıtılmış videolarla iktidarla İYİP’liler tarafından hedef gösterilen Gazeteci Merdan Yanardağ tutuklandı. Yanardağ seçim sürecindeki montajlara dikkat çekerek “onun devamı” dedi. Karar tepki çekti. CHP Lideri Kılıçdaroğlu “Yanlıştan dönün” derken SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İşleyen ise “Bu karar başlangıç” diye konuştu.

Tam bir hukuk garabeti, Yanardağ tutuklandı: Tüm sesleri kısmak istiyorlar
Fotoğraf: BirGün

Politika Servisi

İktidar ile yandaşlarıyla İYİ Partililerin açıklamaları nedeniyle hedef gösterdiği BirGün Yazarı ve Tele1 Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ terör örgütü propagandası iddiasıyla tutuklandı. Yanardağ önceki gün terör örgütü propagandası ile suçu ve suçluyu övme iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alındıktan sonra geceyi nezarette geçiren Yanardağ dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Savcının öğle saatlerine doğru gelmesi nedeniyle ifade alma işlemi geç başladı. Sonrasında savcılıkta ifadesini veren Yanardağ tutuklama talebiyle 7. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.  Mahkemeye sevk edilirken yakınları ile davayı takip eden vekil ve avukatlarla selamlaştı. Yeşil SOL Parti milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Çiçek Otlu, Ceylan Akça, Heval Bozdağ, CHP’li vekil Enis Berberoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, adliyede davayı takip etti.

SEÇİM SÜRECİNİN DEVAMI

Yanardağ’ın avukatı Birgütay Durna kararın ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Gözaltına alınma aşamasında iki suçlama ile ifadesi alındı. Birisi terör örgütü propagandası yapmak diğeri ise suç ve suçluyu övmek. Kaçma şüphesi bulunduğu iddiasıyla tutuklama kararı verildi. Ama baştan beri eksik bir dosya var. Verilen karar sosyal medyada yayımlanan 4-5 dakikalık bir videodan ibaret. İfademizi verdikten sonra tüm kaydın izlenmesini ve yapılan değerlendirmenin esasen Galip Ensarioğlu’nun geçtiğimiz hafta yaptığı değerlendirmelerden hareketle yapmış olduğu söylemler üzerine olduğunu söyledik. Bu açıdan da aslında delilleri biz toplamış olduk. Ama geldiğimiz noktada bir şey değişmedi ve tutuklama kararı 4-5 dakikalık kayıt dikkate alınarak verildi. Tutuklama kararında ise ‘suçu ve suçluyu övme’ gerekçesi yer almadı. Ayrıca bundan birkaç ay önce Duran Kalkan’ın yaptığı açıklamalar ile Merdan Yanardağ’ın açıklamaları hakkında paralellik kuruldu. Tam olarak nasıl kurulduğunu bilmiyoruz ve biz de bunun saçmalığından bahsettik. Herkesin değerlendirme yapabileceğini anlatmaya çalıştık. Ama tabii baştan karar alınıp sonradan taşlar döşendiği için sonuç bizim için çok şaşırtıcı olmadı. Terörle Mücadele Yasası’nın 7. Maddesi 2. Fıkrası uyarınca tutuklama gerçekleşti. Ancak tutuklandığı bu kanunda videonun cımbızlanmış halinde bile suç unsuru oluşmamış durumda. Merdan Yanardağ bu durumun seçim dönemindeki montaj videolarının devam niteliğinde olduğu düşüncesinde. Duran Kalkan açıklamasında ‘tecrite karşı teşhir gerekir’ demiş ve oradaki ifadelerle sizin ifadeleriniz arasında paralellik var ne diyorsunuz diye bir soru soruldu. Ardından savcı iddianame düzenleyecek ve duruşma tarihi netleşecek. Mahkemeden çıkan sonuç siyasidir.”

Yanardağ’ın herkese sevgi ve selamlarını ilettiğini söyleyen Durna “Seçim döneminde de montaj vide kullanmıştı. Kendisi hakkındaki bu sürecin de onun devamı olduğunu söyledi. Operasyonu Tele1’e yapıldığını aktardı” dedi.

BU YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ

Sosyal medya hesabından tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Ahlaki hükmünü yitiren Saray hükümeti, montajlarla algı yönetimine devam ediyor. Gazeteci Merdan Yanardağ’ın, hükümetin neyi, neden yaptığını hatırlattığı konuşmasının bir bölümü üzerinden tutuklanması, ülkemiz adına utanç vericidir. Bu yanlıştan derhal dönülmeli, Merdan Yanardağ serbest bırakılmalıdır” dedi.

HDP eş başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından yapılan açıklamada ise şunlar denildi: “Bu tutuklama aynı zamanda rejimin temel karakterinin adaletsizlik ve hukuksuzluk olduğunu bir kez daha göstermiştir. İmralı’da mutlak tecrit vardır. Türkiye’de yaşayan vicdan sahibi ve adalet isteyen her yurttaşı Sayın Yanardağ’a yapılan hukuksuzluğa karşı durmaya çağırıyoruz. Yanardağ derhal serbest bırakılmalıdır.”

Yeşiller ve Sol Parti İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise şunları aktardı: “Demokrasinin olduğu yerde işlememesi gereken süreç. Merdan’ın yaptığı gazetecilik faaliyetidir. Ülkedeki bir hukuksuzluğa dair tespit yapmaktan ibarettir. Artık keyfiliğin egemen olduğu bir sistemi yaşıyoruz."

BirGün Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın ise "Bu karar bağımsız medyayı susturmak, halkın direnme mevzilerini çökertmek üzere atılan bir adımdır. Gerçeğin devrimciliğine inanmış olan gazeteciler asla susmaz, biat etmez, etmeyecek de…."

HEDEF BÜTÜN MUHALEFET

SOL Parti’den yapılan açıklamada şunlar denildi: “Merdan Yanardağ yalnız kalmayacak, TELE 1 susmayacak. Bu kirli operasyon bağımsız medyayı susturmak, halkın direnme mevzilerini çökertmek üzere atılan bir adımdır. Kararlıyız, dayanışmayı büyüterek, saldırıya uğrayan her mevzide birleşerek direneceğiz.”

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ise tepkisini şöyle dile getirdi: "Tabii ki Merdan Yanardağ yalnız kalmayacak, Tele 1 susmayacak. Hep beraber bunun üstesinden gelmek için mücadele edeceğiz. Seçim sonrasında rejimin yukarıdan aşağı kendisini inşa etme doğrultusunda muhalefet mevzilerini düşürmeye, bağımsız medya kanallarını susturmaya bir başlangıç olarak değerlendirilmeli. Seçim döneminde not aldık dedikleri muhalefet mevzilerini çökertme, sindirme ve etkisiz hale getirmek üzerine başlatmış oldukları bir operasyon var. Bütün bir muhalefete, halka karşı kendi rızasını alamadığı, kararlılıkla karşısında durmaya devam eden ülkenin çok büyük bir çoğunluğuna karşı atılmış bir adım. Yerel seçimler, yeni anayasa tartışmalarıyla aslında bütün mevzileri düşürmek ve rejimi geri dönüşsüz bir yola sokmak için adım atılmaya çalışıyor. Bu hamleler bunun bir başlangıcı. Aynı zamanda muhalefetinde dizayn edilmesine yönelik bir hamlenin de bir parçası. Dolayısıyla burada bir hukuk aramak ve içeriğin suç olup olmadığını tartışmak abesle iştigal. Asla istedikleri sonucu alamayacaklar. Hep beraberiz hep beraber direneceğiz.”

TKP’den yapılan açıklamada ise ‘’Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasının sorumluları AKP, İYİP olduğu kadar bu sürece sessiz kalanlardır. Bu onursuz sessizlik yıkılmalı. Boyun eğme, ses ver, örgütlen. Merdan Yanardağ yalnız değildir” denildi.

TİP’in karara tepkisi ise şöyle oldu: “Gazeteci Merdan Yanardağ’ın Saray yargısı tarafından hukuksuz suçlamalarla tutuklanması kabul edilemez. Saray’ın gazetecileri hedef gösterip tutsak etmesini kabul etmiyoruz.”

TMMOB Başkanı Emin Koramaz ise şunları söyledi: “Merdan Yanardağ’ın tutuklanması benzeri pek çok örneği gibi hukuki değil siyasi bir karardır. Muhalefeti sindirmeye, basını susturmaya yönelik tüm adımların karşısındayız.”

MEDYAYA GÖZDAĞI

Tutuklama kararına basın meslek örgütleri de tepki gösterdi. Basın Konseyi’nden yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı:  “Merdan Yanardağ’ın, tamamen ‘ifade özgürlüğü’ kapsamındaki sözlerinin ‘terör örgütü propagandası’ olduğu iddia edilerek tutuklanması, medyaya gözdağı verme amacına yöneliktir ve asla kabul edilemez. Trollerin, Yanardağ’ın sözlerini cımbızlayıp ‘montaj kaset’ oluşturarak sosyal medyada başlattığı ihbar kampanyası; yargının ve RTÜK’ün aynı anda devreye sokulması, TELE 1’i susturma kumpasının kanıtıdır. Anayasal güvence altındaki basın özgürlüğünün ihlali; halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının gaspıdır. Demokrasiyle yönetilen bir ülkede böyle bir olay kabul edilemez. Basın Konseyi olarak basın özgürlüğünü yok sayanlara da bir gün hukukun gerekli olacağını hatırlatıyoruz.”

DİSK Basın İş’ten yapılan açıklamada ise şunlar denildi: “Birileri yazdı birileri oynadı Gazeteci Merdan Yanardağ tutuklandı. Senaryo aynı... Sözleri önce kes-yapıştır yöntemiyle dolaşıma sokuldu. Ardından hedef gösterildi, gözaltına alındı ve tutuklandı. Telel’in muhalif çizgisi cezalandırıldı, gazetecilik yine boğuldu. Gazetecilere yönelik baskılara alışmıyoruz, Merdan Yanardağ’ın yanında olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz.”

TGS’den yapılan açıklamada ise "TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın şiddete teşvik etmeyen, tamamen ifade özgürlüğü kapsamındaki sözlerinin bağlamından koparılarak tutuklanması ülkemiz için bir utançtır. Korkmuyoruz, sarayın yargı üzerindeki vesayetini kabul etmiyoruz. Gazeteciler susmayacak" denildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden ise karara tepki şöyle: " “Tutuklanan Gazeteci Merdan Yanardağ’ın yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, verilen hukuk görünümlü gözdağına karşı her zaman gazeteciliğin yanında olacağımızı bir kez daha beyan ediyoruz. Gazetecilik suç değildir.”

Yanardağ’ın TELE1’de yaptığı açıklamaların ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "Suçu ve suçluyu övme” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” gerekçeleriyle resen soruşturma başlatmıştı. Kanalın ofisine gelen polis memurları tarafından sonrasında gözaltına alınan Yanardağ, ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştü. 

İYİP’LİLER HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Tutuklama kararının ardından İYİ Partili bazı isimlerin Merdan Yanardağ’ı hedef gösterdiği açıklamaları yeniden gündeme geldi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "TELE 1 televizyonunda yayınlanan bir programda teröristbaşı Öcalan’a tecritin kaldırılması yönünde yapılan değerlendirmeler sebebiyle İYİ Parti Sözcüsü olarak söz konusu kanalın hiçbir yayın davetine icabet etmeyeceğimi kamuoyuna saygılarımla arz ederim" ifadelerini kullanmıştı. İBB İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan da, "Senin ve senin gibi boş konuşan söz de muhalif görünümlüler muhalefete en büyük zararı verdi. Artık bir sussanız.. Sana Hain Apo sevecenliğinle mutluluklar.." demişti. İYİ Parti Ankara Milletvekili Adnan Beker ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.