birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 30.04.2021 14:08

Tam kapanmada sınıfsal tutum: İş yeri açık, sendika kapalı

Tam kapanma uygulamasında farklı sektörde faaliyet gösteren pek iş yeri muafiyet kapsamına alınırken, sendikalar muafiyet kapsamının dışında tutuldu. DİSK, ‘kapalı kalmaya zorlandıklarını’ belirtti.

Tam kapanmada sınıfsal tutum: İş yeri açık, sendika kapalı

Hükümetin koronavirüse karşı aldığı tedbirler kapsamında bugünden itibaren uygulamaya koyulan tam kapanmada, farklı sektörlerden birçok iş yeri muafiyet kapsamına alınıp işçiler iş yerlerine gitmeye mecbur bırakılırken, sendikalar kapatılarak işçilerin hak arama olanakları ortadan kaldırılıyor.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK’in web sitesinde dikkat çeken bir duyuru yer aldı.

Sitenin “İletişim” bölümünde pek çok iş yerinin açık bırakıldığı ancak sendikaların muafiyet kapsamına alınmayarak kapatılmaya zorlandığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Pandemi önlemleriyle ilgili hükümetin koyduğu yasaklar çerçevesinde, mavi ve beyaz yakalı işçilerin ve emekçilerin büyük bir bölümü çalışmak zorunda bırakılırken sendikalar ‘sokağa çıkma kısıtlamasından muaf yerler’ listesine alınmayarak KAPALI KALMAYA ZORLANIYOR.

Bu nedenle “belirli bir süre için” aşağıdaki GSM numaralarından iletişime geçmenizi rica ediyoruz.

GSM-1: 0534 626 04 17
GSM2: 0532 799 43 74”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol