birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.08.2019 16:08

Tarihi Su Kulesi yıkılmasın, restore edilsin

Tarihi Su Kulesi yıkılmasın, restore edilsin

DİLARA ŞİMŞEK

İstanbul’da ayakta kalan son üç su kulesinden biri olan Şişli Su Kulesi’nin yıkılmasına karşı Şişli Kent Konseyi bir basın açıklaması yaptı. Konsey, hem kulenin restore edilmesini hem de restore sürecinde şeffaflık sağlanmasını istedi.

Oktay Cebeci Sokak'ta bulunan su kulesi ve yanındaki şato binası korunması gereken kültür varlıkları olarak tescil edilmişken; kuleden beton parçalarının dökülmesi sonucunda ocak ayında yıkılması için İSKİ tarafından ihale edildi.

Mahalleli, kulenin yıkılmamasını, restore edilip Şişli’ye kazandırılmasını talep etti. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Şişli Su Kulesi'nin, Şişli'de yaşayanlar tarafından, yıkılamayacak kadar değerli bir kentsel miras öğesi olarak görülmekte olduğunu vurgulamak istiyoruz. Kulenin, şatosunun ve müştemilatının şehrin tarihini anlatan kültür varlıkları olarak geleceğe taşınabilmeleri için kulenin yok edilmemesini, afet güvenliğinin sağlanmasını ve uygun şekilde restore edilmesini talep ediyoruz. Restore sürecinde şeffaflık ve katılımcılığın olmazsa olmaz şart olduğuna inanıyoruz."

tarihi-su-kulesi-yikilmasin-restore-edilsin-611549-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız