birgün

13° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 22.10.2020 09:40

"Tarım arazileri asla yapılaşmaya açılamaz"

"Tarım arazileri asla yapılaşmaya açılamaz"

Yaren ÇOLAK

Edirne’de tarım arazileri üzerinde yapılaşmayı artıracak olan 1/ 25.000 ölçekli çevre düzeni plan değişikliğine ilişkin yurttaşlar itiraz dilekçesi verdi.

Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından askıya çıkarılan planda, tarımsal amaçlı yapılar için maksimum inşaat alanı hükmünün, dört katına çıkarılmasına yurttaşlar tepki gösterdi.

Askıda olan plana karşı Edirne Kent Konseyi, TMMOB İKK, SOL Parti ve Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri itiraz dilekçesi verdi.


“Biz bu plan iptal edilene kadar mücadele edeceğiz” diyen Prof. Dr. Osman İnci, “Plan değişikliği ile plan yapma zorunluluğunun ortadan kaldırılması kendi içinde çelişki yaratmaktadır. Plansız yapılaşma ve hayvancılık işletmelerine izin verilmesi Çevre Kanunu’na da aykırı. Plan değişikliği bu şekilde uygulanırsa telafisi imkansız çevre zararlarına yol açacak. Ayrıca 2013 yılında Danıştay’ın verdiği iptal kararının ardından mahkeme kararına aykırı şekilde aynı amaçlarla planda değişiklik yapmak hukuka aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol