birgün

23° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 08.12.2019 07:59

Tarım arazileri ve su kaynakları tehlikede

Manisa Turgutlu’da yerleşim yerleri ve tarım arazilerine kurulmak istenen biyogaz tesisine karşı çıkan halk, dava açmaya hazırlanıyor. İtiraz dilekçelerini yetkililere teslim eden Turgutlu halkı, tesisin içme sularını da tehlikeye soktuğunu söyledi

Tarım arazileri ve su kaynakları tehlikede

Namık ALKAN

Manisa’nın Turgutlu ilçesinin Irlamaz Mahallesi civarına Energrom adlı şirket tarafından kurulmak istenen ve Çepnidere ile Çepnibektaş’ı da etkileyecek olan biyogaz tesisine bölge halkı ve yaşam savunucuları karşı çıkıyor.

Kentin içme suyunu tehdit edeceği kaydedilen biyogaz tesisinin yerleşim alanı ve tarım arazileri içine kurulmak istenmesine tepki gösteren halk, 100’e yakın itiraz dilekçesini Manisa İl Çevre Müdürlüğü’ne verdi. Dilekçeleri vermek üzere oluşturulan heyet, Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vekili Günay Özcan ile görüşerek, “sermaye için mülk gibi görülmesi” anlayışını ve bu anlayışla yapılan uygulamaları kabul etmediklerini söyledi.

Yapılması planlanan tesisin Irlamaz Deresi ve kentin içme suyu kaynağının çok yakınında kurulacağını, yine tesisin en başta 170 bin nüfuslu kent halkının içme suyunu, çevre ve insan sağlığını doğrudan tehdit ettiğini belirten heyet üyeleri, ayrıca Turgutlu ve yöresinin “birinci sınıf tarım bölgesi” olduğunu hatırlattı. Yerleşim alanları ve tarım arazilerine bu tür tesislerin kurulmasının karşısında durmaya devam edeceklerini ifade eden heyet, ÇED raporu hakkında da dava açacaklarını ve projenin iptal edilmesini isteyeceklerini söyledi.


Geçen 27 Kasım’da tesisle ilgili yapılmak istenen ÇED toplantısı, halkın protestosu sebebiyle yapılamamıştı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız