birgün

15° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

YEŞİL BİRGÜN 18.09.2020 09:10

Tarım toza teslim

Ülkenin birçok noktasında ÇED süreci işletilmeyen maden ocakları tarımı ve ormanlık alanları tehdit ediyor. Balıkesir ve Bursa’da ÇED gerekli değildir kararı verilen maden ocakları kilogramlarca toz meydana getirecek.

Tarım toza teslim

Balıkesir Ayvalık ilçesinde, Bursa’nın ise Osmaneli ilçesinde açılmak istenen mermer ve granit ocakları için çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı verildi. Tarıma ve ormana büyük zararlar verecek maden ocakları yerleşim yerlerinin dibinde bulunuyor. Ocaklar bitkisel örtünün kaldırılması, taşınması ve ocakların işletilmesi sırasında kilogramlarca toz açığa çıkacak.

Bertaş Madencilik Granit Nakliyat Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ. tarafından Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yapılmak istenen granit maden ocağı için ÇED gerekli değildir kararı verildi.

Yasaya göre 25 hektar üzeri projeler ÇED sürecine dahil olması gerektiği için şirket maden ocağının ÇED dosyasını 24,72 olarak belirledi. Ruhsat alanı ise 95,66 hektar alan olan projenin bedeli 950 bin TL. Orman ve tarım arazisi üzerinde kurulmak istenen proje için 55 bin 561 ton bitkisel toprak sıyırma işlemi yapılacak.

SAATTE 222 KİLOGRAM TOZ

Patlatma yönetimiyle işletilecek ve yerleşim yerlerine 295 metre uzaklıkta yapılması planlanan maden ocağı 4 poligondan oluşuyor. Bitkisel örtünün kaldırılması, taşınması, depolanması ve maden ocağının üretim aşamasında 4 poligondan saatte 222 kilodan fazla toz meydana gelecek.

YERLEŞİM YERİNin dibinde

YB Golden Mermer Madencilik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından Bursa’nın Osmaneli ilçesinde açılması planlanan mermer ocağına ilişkin de ÇED gerekli değildir kararı verildi. Binlerce toz oluşturacak ocak, yerleşim yerlerine sadece 300 metre uzaklıkta.

Şirket toplamda 31 hektarlık alana mermer ocağı, pasa değerlendirme ünitesi, mermer işleme tesisi, nebati toprak depolama, pasa döküm alanı, stok sahası ve sosyal tesis yapmayı planlanıyor.

850 bin TL maliyetle kurulacak tesisin üretilebilir rezerv miktarı 4 milyon 497 bin ton. Açık işletme yöntemiyle çalıştırılacak ocakta, bitkisel toprağın kaldırılması, cevherin çıkarılması ve taşınması esnasında binlerce ton meydana gelecek.

tarim-toza-teslim-782128-1.
Balıkesir Ayvalık’ta yapılması planlanan granit maden ocağı için 55 bin 561 ton bitkisel toprak sıyırma işlemi yapılacak.

tarim-toza-teslim-782127-1.
Bursa Osmangazi’de yapılması planlanan mermer ocağı tarım alanlarını toza boğacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız