birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 19.11.2019 16:09

Tarımda yük üreticinin üzerine yıkılacak

Tarım Şurası'nda konuşan Tarım ve Ormancılık Bakanı Pakdemirli'nin, "Üretimin artması için çiftçilerimize büyük görev düşüyor" sözlerine tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, "Tüm yükü tükenme noktasına getirdikleri çiftçinin üzerine yıkacaklar" dedi

Tarımda yük üreticinin üzerine yıkılacak

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net

AKP, ithalata dayalı politikaları nedeniyle tarımsal üretimde ve hayvancılıkta yaşanan gerileme sürerken 15 yıl sonra ilk kez “Tarım Şurası”nı topladı. Önceki gün başlayan Şura'da konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, oluşan üretim ihtiyacı için çiftçinin elini taşının altına koyması gerektiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin açıklamalarına CHP Tarım Politikaları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal tepki gösterdi. Mevcut Saray yönetimi ile üretimin yapılamayacağını söyleyen Sarıbal, “Devletin desteği olmazsa çiftçi para kazanamazsa nasıl üretecek? Tarımın sorunları politiktir. Ülke kaynakları tarımsal üretimi arttırmak için uygundur ancak AKP ve Saray rejimi durdukça ülke tarımının ayağa kalkması, üretimin artması mümkün değildir. Saray rejimi ve tarımın sorunlarından habersiz mevcut Bakan durdukça, ülkenin diğer sorunları gibi, tarım sorunları da çözüm bulamayacak” dedi.

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR

“Bakan konuşuyor ama lafla peynir gemisinin yürümediğini unutuyor” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, şunları söyledi:

“AKP'nin 17 yıllık iktidarı döneminde üretim neden arttırılmadı? Şimdi nasıl arttırılacak? Gerçek şu ki AKP üretimden çok ithalatı önemsedi. Örneğin, 2003’ten günümüze 57,7 milyon ton buğday ithal ettik. 2019 yılı içinde ithal ettiğimiz buğday miktarı 6,5 milyon ton oldu. 1,5 milyar dolar da para ödendi, Cumhuriyet rekoru kırıldı. Tarım ve Orman Bakanı bunlardan habersizmiş gibi pembe tablolar çiziyor. ‘Gelin üretimimizi arttıralım, Türkiye tarımını dünya markası yapalım’ diyor. Şimdi görüyoruz ki tüm yükü tükenme noktasına getirdikleri çiftçinin üzerine yıkacaklar.”

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız