birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Tarlabaşı'nda trans kadınlara cinsel şiddet ve tehdit

Trans kadınlar Tarlabaşı’nda haraç, cinsel şiddet ve tehditlere karşı İHD İstanbul Şube’de açıklama yaptı. Yaşananlar yargıya taşınacak.

GÜNCEL 15.02.2022 18:02
Tarlabaşı'nda trans kadınlara cinsel şiddet ve tehdit
Abone Ol google-news

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi LGBTİ+ Hakları Komisyonu, Tarlabaşı’nda trans kadınlara haraç, cinsel şiddet ve tehdide ilişkin bugün (15 Şubat) dernek binasında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin, Tarlabaşı’nda polis karakoluna 20 metre uzaklıktaki Bahriyeli Pub denilen kulübün yöneticilerinin “cadde parası” adı altında kadınlardan haraç kestiğini, cinsel şiddet uyguladığını ve tehdit ettiğini söyledi.

“HARAÇ KESENLERİ UYARIYORUZ: VAZGEÇİN!”

Kadınların, komisyona başvurduğunu belirten Keskin, “İHD LGBTİ+ Hakları Komisyonu olarak ilgilendiğimiz gibi, vekaletlerini de üstlendik. Suç duyurusunda bulunacağız, koruma talep ettik. Mahkemelerden transfobik olmayan kararlar bekliyoruz” dedi.

Keskin şöyle dedi:

“Hiç kimsenin cadde parası adı altında haraç istemeye hakkı yok. Hem de karakolun dibinde. Bunu yapamazlar, böyle bir şey yok! Cinsel şiddete maruz bırakmak, tehdit etmek gibi çok fazla suç var ve elimizde deliller var. Bu işi yapanları uyarıyoruz: Vazgeçin. Hemen yanıbaşındaki karakolu da uyarıyoruz. İşinizi yapın, ayrımcılık yapmayın.”

“POLİS, DEVLET VE KULÜP YÖNETİCİLERİNDEN ÖYLE BİR BASKI VAR Kİ”

Kaos GL'deki habere göre, daha sonra toplantıda baskı ve şiddete maruz bırakılan kadınlar söz aldı. Güvenlikleri sebebiyle isimlerine yer vermediğimiz kadınlar, yaşadıklarını söyle anlattı:

“Polis, devlet ve kulüp yöneticilerinden öyle bir baskı var ki… Geçen gün o adamlardan birisi arkadaşımı bıçaklayacaktı ve bekçi gülerek yanından geçti. Hiç yaşamak istemediğimiz olaylar var, ağır geliyor bize. Kimi arkadaşımızı dövüyorlar, kiminden haraç alıyorlar. Ne devlet arkamızda ne başka bir kurum. Bekçilerle de sorun yaşıyoruz. Biz bunları hak etmiyoruz, kendi ülkemizde özgür bir şekilde yaşamak istiyoruz. Kimse de bizi baskıya maruz bırakamaz.”

“Arkadaşlarımızla birbirimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. İnsanlar bizi hep üçüncü sınıf insan olarak görüyor. İstediklerini yapmadığımızda bizi taciz ediyorlar.

"Onların kurallarına uymazsak ya şehri terk ettiriyorlar ya da istediğini yapmazsak bizi yaralıyorlar. İstedikleri parayı vermezsek ya dayak yiyoruz ya da caddeye çıkamıyoruz. Sürekli diken üstünde yaşamak istemiyoruz. Hepimizin aileleri var ve ailelerimize kötü haber gitsin istemiyoruz. Karakola gittiğinde polis seni kaale almıyor, çünkü transsın.”

Kaynak: Bianet

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol