birgün

18° AÇIK

EKONOMİ 02.06.2021 08:43

Tarladan tezgâha fiyatlar katlandı

Çiftçi mayıs ayında ürettiği ürünü maliyetinin altına satmak zorunda kaldı. Ürün fiyatları tarladan markete gelene kadar katlandı. Üretici ve market fiyatı arasındaki makas en fazla karpuzda görüldü.

Tarladan tezgâha fiyatlar katlandı

EKONOMİ SERVİSİ

Yaz sezonun gelmesiyle birlikte ülkenin birçok noktasında hasat başladı. Ancak üreticiden çıkan ürünün fiyatı yurttaşa ulaşana kadar katlanıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), mayıs ayında üretici ve market fiyatlarındaki farkı açıkladı.

Mayıs ayında yaşanan kapanma sürecinde pazar yerlerinin kapalı olması nedeniyle ürünler üreticinin elinde kalmış, hasadını satamayan çiftçiler tonlarca sebzeyi meyveyi çöpe dökmek zorunda kalmıştı. Kafe ve barların kapalı olması da özellikle patates ve soğan üreticilerini mağdur etti. Diğer yandan dolar kurundaki artış, girdi maliyetlerine yansırken çiftçinin üretim maliyetini katladı. Mayıs ayında üreticide en fazla fiyat artışı patates ve havuçta görülürken, bu ürünlerin yanı sıra maydanoz, yeşil soğan, ıspanak, dana ve kuzu eti, zeytinyağı, limon gibi ürünlerde fiyat artışları yaşandığı belirtildi. TZOB raporunda mayıs ayında markette 18, üreticide ise 10 üründe fiyat artışı olduğuna dikkat çekildi. Mayıs ayında market fiyatlarında en fazla fiyat artışının yüzde 31,95 ile havuçta, en fazla fiyat düşüşünün ise yüzde 62,98 ile sivri biberde meydana geldiği, nohut ve yumurta fiyatında ise değişim görülmediği bildirildi.

Fiyat farkı en çok karpuzda

Öte yandan üretici ve market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 305,11 ile karpuzda görüldüğü vurgulandı. Karpuzun ardından fiyat farkı kabakta yüzde 239,85, salatalıkta yüzde 236,44, patlıcanda yüzde 237,75, sütte yüzde 231,14, nohutta yüzde 219,08, kuru soğanda yüzde 215, yeşil soğanda yüzde 200 oldu. Karpuz 4,1 kat, kabak, salatalık ve patlıcan 3,4 kat, süt 3,3 kat, nohut 3,2 kat, kuru soğan 3,1 kat, yeşil soğan, elma ve sivribiber 3 kat fazlaya tüketiciye satıldı. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, mayıs ayı üretici market fiyatlarındaki değişimi değerlendirdi. Salgın döneminde de gıda arzında kesinti yaşanmasına müsaade etmeyen üreticilerin sorun ve beklentilerini aktaran Bayraktar, "Pandemi döneminde marketlerde fiyat artışı olan ürün sayısının daha fazla olduğu görülmektedir. Tüketicilerimizin makul fiyatlardan ürün alabilmesi için market fiyatları yakından takip edilmeli, denetimler artırılmalı, fahiş fiyat artışlarına müsaade edilmemelidir" ifadesini kullandı.

tarladan-tezgaha-fiyatlar-katlandi-882867-1.

***

İstanbul’un enflasyonu yüzde 15,78 oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) enflasyonun öncü verisi İstanbul ücretliler geçinme indeksini yayımladı. Buna göre İstanbul’un enflasyonu mayıs ayında yüzde 15,78 olarak açıklandı.

İTO’nun verilerine göre, mayıs ayında İstanbul’da, perakende fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 1,67, toptan fiyatlar ise yüzde 2,27 oranında arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini yarın açıklayacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol