birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 08.04.2021 15:54

Taş ocağının genişlemesine Danıştay da geçit vermedi

Kuşadası’nın Yaylaköy Mahallesi Hürtay tarafından yapılacak olan ''Kalker Ocağı Kırma Eleme ve Harfiyat Geri Kazanım Tesisi Projesi'' ile Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin ÇED Gerekli Değildir kararının iptalini onadı.

Taş ocağının genişlemesine Danıştay da geçit vermedi

SERAP DALKILIÇ

Kuşadası Yaylaköy'de Tüllüoğlu Dağı bölgesindeki Hürtay tarafından taş ocağının genişletme talebi için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararı iptal edildi.

Aydın 2. İdari Mahkemesi, Kirazlı Köyü Sulama Kooperatifi, Kirazlı Köyü Ekolojik Yaşam Derneği, Eko Sistem Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile köylüler Nihat Fırat ve Hüseyin Özdemir tarafından açılan davayı sonuçlandırarak işletmenin talebinin reddine karar verdi.

Şirket mahkemenin kararının iptali için Danıştay’a itirazda bulundu. Danıştay 6. Daire tarafından, hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına karar verdi.

Kararın son derece sevindirici olduğunu belirten davacılar, doğa ve çevre katliamına yaşam alanlarının ve tarım arazilerinin yok edilmesine izin vermeyeceklerini, aynı kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol