birgün

26° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 03.06.2020 08:55

Taşıt kredilerinde vergi için borç dağıtılacak

Bayiiden alınan sıfır kilometre bir aracın motor hacmine göre en az yüzde 43’ü en çok yüzde 67,4’ü vergiden oluşuyor. Tüketiciler taşıt kredisini çekerken aracın fiyatı kadar bir de vergi için borçlanıyor

Taşıt kredilerinde vergi için borç dağıtılacak

Salgın döneminde sokağa çıkamayan yurttaşların konut ve taşıt talebi azaldı. Bu durum bir yandan satıcı şirketleri olumsuz etkilerken diğer yandan da taşıtlardan fahiş oranda vergi tahsil eden hazineyi zor durumda bıraktı. 2018’in nisan ayında motorlu taşıtların satışından 2 milyar lira Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tahsilatı yapan Hazine, 2020’nin nisan ayında motorlu taşıtlardan sadece 1,3 milyar lira ÖTV toplayabildi. Üstelik bu tutar mart ayında satılan araçların vergi tahsilatından oluşuyor. 2020 yılı nisan ayında satışların dip yaptığı düşünülürse mayıs ayı ÖTV tahsilatı çok daha düşük olacak.

Buna karşı kamu bankaları taşıt kredisinde gaza bastı. Yurtiçinde üretilen sıfır km araçların aylık kredi faiz oranı yüzde 0,49 ile 0,69 arasına kadar düşürülmüş durumda. İkinci el araçlarda ise kredi faiz oranı aylık yüzde 0,79 olacak. Kredi başvuruları 5 Haziran’da toplanmaya başlayacak. Kredi faiz oranı sıfır araçlarda düşük tutularak tüketici yönlendirilmiş olacak, böylece bu araçlardan ÖTV tahsilatı da yapılabilecek.

tasit-kredilerinde-vergi-icin-borc-dagitilacak-739232-1.

NE KADAR VERGİ ÖDENİYOR?

Otomobilden toplanan ÖTV oranı aracın motor hacmine göre değişiyor. 1600 motora kadar ÖTV oranı aracın vergisiz fiyatının yüzde 50’si iken, 1601-2000 motor arasında bu oran yüzde 100, 2001 ve daha yüksek hacimli motorlarda ise yüzde 160. Aracın ÖTV’li fiyatına bir de yüzde 18’lik KDV ekleniyor. Böylece motor hamine göre bir aracın satış fiyatının yüzde 43’ü ile yüzde 67,4’ünü vergiler oluşturuyor.

Türkiye’de en çok satılan motor hacmi ise 1601-2000 motor arası araçlar. 1601-2000 motor arasında sıfır km bir aracı 150 bin TL vererek satın alan yurttaş toplam 86 bin 441 TL vergiye katlanıyor. Başka bir hesapla otomobili satın almak için katlandığı bedelin yüzde 57,7’si vergiden oluşuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız