birgün

9° SİSLİ

Tavuk yumurtası üretiminde 'fiyat artışı' sebebiyle azalma

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, haziran ayında tavuk yumurtası üretimi bir önceki aya göre yüzde 3,9 azalarak 1 milyar 528 milyon 58 bin adet oldu.

GÜNCEL 11.08.2022 12:50
Tavuk yumurtası üretiminde 'fiyat artışı' sebebiyle azalma
Abone Ol google-news

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı kümes hayvancılığı üretimi rakamlarını açıkladı.

TÜİK verilerine göre, vatandaşların fiyat artışından dolayı şikayetçi olduğu tavuk yumurtası üretimi haziran ayında azaldı. Bir önceki ay 1 milyar 590 milyon 600 bin adet olan tavuk yumurtası üretimi haziran ayında yüzde 3,9 azalarak 1 milyar 528 milyon 58 bin adete indi.

TAVUK ETİ ÜRETİMİ HAZİRANDA YÜZDE 9,8 ARTTI

TÜİK verilerine göre, tavuk eti üretimi ise artış gösterdi. Bir önceki ay 199 bin 900 ton olan tavuk eti üretimi, haziran ayında yüzde 9,8 artarak 219 bin 493 ton oldu. Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre de tavuk eti üretimi yüzde 13,4 artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre, kesilen tavuk sayısı yüzde 13,3, hindi eti üretimi yüzde 11,7 ve tavuk yumurtası üretimi de yüzde 2 arttı.

Ocak-haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre kesilen tavuk sayısı yüzde 12,8, hindi eti üretimi yüzde 10, tavuk eti üretimi yüzde 10 ve tavuk yumurtası üretimi yüzde 0,2 artış gösterdi.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol