birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 21.12.2018 07:47

TCDD, yolcuları test nesnesi yerine koyuyor

BTS MYK üyesi Ahmet Eroğlu, yaşanan tren faciasından ders alınmadığını ve yolcuların test nesnesi olarak kullanıldığını bildirdi

TCDD, yolcuları test nesnesi yerine koyuyor

BirGün Ankara

TCDD Genel Müdürlüğü’nün talimatı ile 9 kişinin ölümü ile sonuçlanan kazadan sonra Ankara-Esenkent YHT Garları arasında kılavuz treni çalıştırılmaması ve sefere çıkan ilk trenin bu amaçla kullanılması tepki çekti. TCDD Genel Müdürlüğü’nün Trafik ve istasyon Yönetimi Servis Müdürlüğü’ne verdiği talimata ilişkin açıklama yapan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), yüzlerce insanın test nesnesi yerine konulmasının kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

BTS MYK üyesi Ahmet Eroğlu, bu uygulamanın yaşananlardan ders alınmadığını gösterdiğini bildirerek, şunları söyledi:
"Talimatta, bir süre kılavuz tren çalıştırılamayacağı belirtilerek, Ankara-Sincan arasında çalıştırılacak ilk trenin seyir hızları düşürülmüştür. Bu, yolculu olarak hareket edecek ilk trenin kılavuz tren olarak çalıştırılacağının bir kabulüdür. İnsanları test nesnesi yerine koyan böylesi bir işletme mantığını kabul etmek mümkün değildir. Ayrıca düzenlemede Ankara-Sincan arasında işleyecek ilk trenin hızına 50 km/saat bir kısıtlama getirilmekte ancak ilk tren sonrasında işleyecek trenler için daha önce varolan hızlar kısıtlanmamaktadır. Bu durum hattın facia öncesi koşullar altında tekrar işletilmeye çalışılmasından başka bir anlam taşımamaktadır. Bunun sonuçları da ne yazık ki yaşanan facia ile görülmüştür.”

Üç kişi sorumlu tutuldu
9 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan tren faciasına ilişkin bağımsız bilirkişi incelemesi ya da idari soruşturmanın dahi yapılmadığına vurgu yapan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yapılması gereken açıktır, demiryolu ulaşım politikaları kamusal bir anlayışla yeniden yapılandırılmalı, bunun yanında ulaşım güvenliğinin sağlanabilmesi için, bütün hatlar ciddi ve bütünlüklü bir tarzda onarılmalı, elektrifikasyon ve sinyalizasyon gereksinimleri karşılanmalı, teknik gereklilikleri tamamlanmadan hatlar trafiğe açılmamalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol