birgün

22° AÇIK

EĞİTİM 11.01.2021 10:15

Tek adam rejiminde üniversitelerin durumu içler acısı: Boğaziçi yalnız değil Melihler her yerde

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan akademiyi tamamıyla kontrolü altına aldı. 676 sayılı KHK ile rektörler Erdoğan’ın şahsi tercihleriyle belirlenmeye başlandı. 2016’dan bu yana üniversitelere rektör olarak atanan isimlerin 23 tanesi AKP’li, 19’u ise ilahiyatçı.

Tek adam rejiminde üniversitelerin durumu içler acısı: Boğaziçi yalnız değil Melihler her yerde

Anıl ATAŞ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üniversiteleri de tamamıyla kontrolü altına almış oldu. Bundan böyle rektörler Erdoğan’ın şahsi tercihleriyle belirlendi.

Rektör atama yetkisi Erdoğan’a verildiğinden beri üniversitelerin yerel ve uluslararası sıralamalarda gerilediği yapılan bazı araştırmalarla tespit edildi. 2016’dan bu yana üniversitelere rektör olarak atanan isimlerin 23 tanesi AKP’li, 19’u ise ilahiyat mezunu.

Listedeki isimlerin pek çoğu görevli oldukları üniversitelerdeki usulsüzlüklerle de gündeme gelmişti.

***

AKADEMİ BUNLARA EMANET!

♦ Melih Bulu

AKP Sarıyer İlçe Örgütü kurucusu ve AKP’nin “Sanal Akıncılar” adlı grubunun başı olan Melih Bulu, 2009’da Ataşehir Belediye Başkanlığı, 2015’te ise İstanbul Milletvekilliği için aday adayı oldu. İki girişimde de başarısız olan Bulu, 2021’de Boğaziçi’ne atandı. Yaptığı intihaller dışında kendisinin en bilinen özelliği Boğaziçi bileşenleri tarafından istenmiyor oluşu. Boğaziçililerin de ifade ettiği gibi: “Anlatsana Melih, neden sen?”

♦ Verşan Kök

ODTÜ rektörlük seçimini kaybetmesine rağmen atanan Verşan Kök, ilk iş olarak üniversitenin döner sermayesinden şahsına yüzde 25’lik pay aldı. Erdoğan’ın talimatıyla hayata geçen yol projesi için 40 hektar ormanlık alanı yok edilmesine sebep oldu ve ÖTK’de yer alan 16 öğrencinin görevine son verilmesi gibi üniversitenin demokratik yapısına saldıran pek çok karara imza attı. Kök, LGBTİ+ yürüyüşlerinde getirdiği yasaklarla da adından çokça söz ettirmişti.

♦ Mahmut Ak

Mahmut Ak, rektörlük seçimini Prof. Dr. Raşit Tükel kazandığı halde İstanbul Üniversitesi’ne atandı. İmam-Hatip mezunu olan Ak’ın Nakşibendi Cemaati ile yakın ilişkiler kurduğu biliniyor. En çok yemekhane kararlarıyla gündeme gelen Ak’ın yaptığı son zamdan sonra “Bir liraya karnımı doyurabilir miyim” sözleriyle akıllara kazınan üniversite öğrencisi Sibel Ünli intihar etti.

♦ Nükhet Hotar

14 yıl AKP Genel Başkan Yardımcılığı ve dört dönem milletvekilliği yapan Nükhet Hotar, 2018’de Dokuz Eylül Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. İsmi pek çok kez AKP’li isimlere üniversitede kadro açmasıyla gündeme geldi.

♦ Necdet Ünüvar

Dört dönem AKP Adana Milletvekilliği yapan Necdet Ünüvar, 2020’de Ankara Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Ünüvar, Menzil tarikatının eski lideri Muhammed Raşid Erol için her ölüm yıl dönümünde “Rahmetli Seyda Hazretleri” diyerek yayımladığı taziye mesajlarıyla biliniyor.

♦ Ahmet Çamsarı

Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, iki yeğenini ve bir yeğeninin eşini üniversitede kadroya almasıyla gündeme geldi. Bunun yanı sıra üniversite yönetimindeki pek çok ismin akrabasına da üniversitede kadro açıldığı ve üniversite içerisinde pek çok akıl dışı görevlendirmenin yapıldığı açığa çıkmıştı.

♦ Ahmet Kılavuz

İslam Enstitüsü mezunu Ahmet Kılavuz, 2019’da Uludağ ​Üniversitesi’ne atandı. Kılavuz’un önceki tecrübeleri Murakıplık ve Kelam ve İslâm Düşüncesi Asistanlığı. Aynı üniversitede akademisyen olan kardeşi Mehmet Kılavuz, 2017’de FETÖ gerekçesiyle ihraç edilip 2 ay sonra görevine iade edildi. Yeni Şafak yazarı İslamcı Hayrettin Karaman’ın damadı olan Kılavuz, 45 çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’nın etkinliklerinde konuşmacı olarak yer alan bir isim.

♦ Nihat Hatipoğlu

TV programcısı ve Sabah yazarı ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu 2019’da Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne atandı. Hemen ardından bir önceki görevinde 'haksız kazanç' soruşturması geçiren Şerafettin Genç, üniversitede genel sekreterliğe getirildi. Geçtiğimiz günlerde de büro personeli ilanına başvuranlar arasından KPSS puanı en düşük olan aday seçildiği ortaya çıktı. Hatipoğlu; eşcinselliği “hastalık”, akraba evliliğini “helal” görmesi ve “Sokakta bira içen gençleri görünce hayrete düşüyorum” ifadeleriyle biliniyor.

♦ Kazım Uysal

Kazım Uysal, 2019’da Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ne atandı. Uysal, geçtiğimiz yıl üniversitede gerici tarikat ve vakıflarla düzenlenen, Atatürk’e “Deccal” diyen Said Nursi’nin “üstat” olarak anıldığı kongrede balıkların göç döneminde yaptıkları hareketlere “Allah’ın hikmeti” diyerek gündeme geldi.

♦ Şafak Çomaklı

FETÖ okullarından olan Erzurum Aziziye Koleji mezunu Şafak Çomaklı, 2012’de AKP’li Aziziye Belediyesi’nde başkan danışmanlığı yaptı. Danışmanlığını yapmış olduğu Fatih Cengiz, FETÖ soruşturması kapsamında 2016’da tutuklandı. 2015’te Polis Akademisi Adli Birimler Enstitü Müdürü olarak görev yapan Çomaklı, 2018’de Anadolu Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. İlk icraatlarından biri Hukuk Fakültesi’nden iki akademisyeni görevden alarak Hukuk Dekanlığı’na ilahiyatçı profesör atamak oldu.

♦ Ömer Çomaklı

Şafak Çomaklı’nın akrabası ve 2007’de AKP’den Erzurum milletvekili aday adayı olan Ömer Çomaklı, 2016’daki rektörlük seçimlerde dördüncü sırada olmasına rağmen Atatürk Üniversitesi’ne atandı. Üniversite personellerinin akrabalarını kadroya aldığı iddialarıyla ismi pek çok kez gündeme geldi.

♦ Hasan Gönen

2009 yerel seçimlerinde AKP’den Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olup seçimi kaybeden Hasan Gönen, 2011’de rektörlük seçimini Prof. Dr. Gaye Usluer’e karşı kaybetmesine rağmen kaybetmesine rağmen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne atandı. 2018’de 4 akademisyenin bir başka akademisyen tarafından öldürülmesinin ardından katil hakkındaki dilekçeleri işleme koymadığı iddiaları sonrasında istifa etti.

♦ Erhan Tabakoğlu

Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, 2018 Sayıştay raporuyla ortaya çıkan, tüketilmediği halde tüketilmiş gibi görünen tıbbi malzemelerden dolayı üniversite hesabındaki 6 milyon TL’lik açık ve mevzuata aykırı ek ödemelerle gündeme gelmişti. 6 milyon TL’nin akıbeti hala bilinmiyor.

♦ Hüseyin Bağ

Pamukkale Üniversitesi Eski Rektörü Hüseyin Bağ, eşini üniversitede sekreter yapmasıyla ve gündeme geldi. Ortaya çıkan olayın ardından görevden alınan Bağ’ın ilerleyen günlerde bir kişiye daha özel ilan açtığı ve üniversitenin yüzde 73 ortak olduğu şirkete kendisini genel müdür olarak atayarak 11 bin TL maaş bağladığı ortaya çıktı.

♦ İlker Çarıkçı

AKP Isparta İl Örgütü ile çok yakın temasları olan Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü İlker Çarıkçı; eşini, kardeşini, kardeşinin arkadaşını, kızının kayak eğitmenini ve müzik eğitmeninin eşini kadroya aldığı iddialarıyla gündeme gelmişti.

♦ Ahmet Hamdi Topal

2019’da Medipol Üniversitesi’nden Kastamonu Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Ahmet Hamdi Topal, göreve başladıktan 3 gün sonra kuzenini müdür, okul arkadaşını ise rektör yardımcısı olarak atadı. Topal, atama belgesini bile teslim almadan önce ‘eski patronu’ Sağlık Bakanı Koca’yı ziyaret etti.

♦ Nuri Aydın

2018’de rektörlük için gereken en az üç yıl profesörlük yapma şartı kaldırılarak damat Berat Albayrak’ın arkadaşı Nuri Aydın, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü’ne atandı. Atamanın ertesi günü üç yıl profesörlük yapma şartı yeniden eklendi.

***

♦ Yavuz Ünal

2008-2015 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’na seçilen Yavuz Ünal, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne atandı. Ünal, 2016-2017 yıllarında ise Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

♦ Ömer Pakiş

İlahiyat mezunu Ömer Pakiş, 2017’de Hakkari Üniversitesi’ne atandı. Pakiş, İlahiyat Fakültesi Dekanlığı döneminde 28 adayı eleyip oğlu Halit Ziya Pakiş’i fakültesine araştırma görevlisi olarak alarak gündeme gelmişti.

♦ Sedat Murat

İlim Yayma Cemiyeti Yüksek İstişare Heyeti’nde yer alan Sedat Murat, 2019’da Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’ne atandı. Murat’ın Ensar Vakfı etkinliklerine konuşmacı olarak katıldığı biliniyor.

♦ Cevdet Erdöl

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne geçtiğimiz yıl rektör olarak atanan Cevdet Erdöl, 2002 ve 2007’de AKP Trabzon Milletvekili seçildi. 2011’de AKP Ankara Milletvekili seçildi. 2004 yılı itibarıyla TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.

♦ Yılmaz Can

2019’da Giresun Üniversitesi’ne atanan İlahiyat mezunu Yılmaz Can, 2014’te AKP Giresun Belediyesi başkan adayı, 2015’te ise AKP’den Giresun Milletvekiliği’ne aday adayı olmuş ancak seçilememişti.

♦ Ayşegül Saraç

2007’de AKP’den milletvekili adayı olan Ayşegül Jale Saraç, 2008’de rektörlük seçiminde üçüncü sırada olmasına rağmen Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı. 2016’da ise FETÖ soruşturması kapsamında görevden alındı.

♦ Necdet Budak

2002’de CHP’ten Meclis’e girerek AKP’ye geçen ve 2007’de AKP Edirne milletvekili olarak Meclis’e tekrar giren Necdet Budak, 2017’de Ege Üniversitesi’ne rektör olarak atandı.

♦ Mustafa Alişarlı

Samsun’un Terme ilçesinde AKP’den belediye başkan aday adayı olan Mustafa Alişarlı, 2017’de Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Alişarlı, 2019’da bir süre veteriner olmasına rağmen üniversitesinin hukuk fakültesinde vekaleten dekanlık da yaptı.

♦ Mehmed Özkan

AKP'li Milletvekili Emine Nur Günay'ın kardeşi olan Mehmed Özkan, Boğaziçi’nin bir önceki rektörüydü.

♦ Suat Cebeci

2011’de AKP' Sakarya Milletvekili Aday Adayı olan ilahiyatçı Suat Cebeci, 2018’de Yalova Üniversitesi’ne atandı.

♦ Aysun Bay Karabulut

AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın kardeşi olan eski YÖK Başkan Danışmanı Aysun Bay Karabulut, 2018’de Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne atandı.

♦ Cem Zorlu

2011’de AKP Konya Milletvekili olan ilahiyatçı Cem Zorlu, 2018’de Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne atandı.

♦ Hüsnü Kapu

2011’de AKP’den Kars milletvekilliğine aday adayı olan Hüsnü Kapu, 2018’de Kafkas Üniversitesi’ne atandı.

♦ Vural Kavuncu

Üç dönem AKP Kütahya Milletvekilliği yapmış olan Vural Kavuncu, 2018’de Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne atandı. Kavuncu’nun 2019’da 10 Kasım törenine kırmızı mont ve yamalı pantolonla katılması tepki çekmişti.

♦ Mustafa Çalış

AKP’li eski vekil Havva Talay Çalış’ın eşi olan Mustafa Çalış, 2018’de Kayseri Erciyes Üniversitesi’ne atandı.

♦ Hamdullah Şevli

2015 yılında AKP Van Milletvekili Adayı olan Hamdullah Şevli, 2019'da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne atandı.

♦ Aşkın Asan

2007’de AKP Ankara Milletvekili olan Aşkın asan, Avrasya Üniversitesi’ne atandı.

♦ Mazhar Bağlı

2015’te AKP Şanlıurfa Milletvekili olan Mazhar Bağlı, Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'ne atandı.

♦ Metin Aksoy

2015’te AKP Yozgat Milletvekilliği aday adayı olan Metin Aksoy, 2020’de Selçuk Üniversitesi’ne atandı.

♦ Aydın Durmuş

2017’de Batman Üniversitesi’nde rektörlüğe başlayan Aydın Durmuş, eşini ve oğlunu kadroya alarak gündeme gelmişti.

♦ Süleyman Baykal

Karadeniz Teknik Üniversitesi eski rektörü Süleyman Baykal, üç kızını, iki damadını ve bir yeğenini kadroya almasıyla gündeme gelmişti.

♦ Alim Yıldız

Sivas Cumhuriyet ​Üniversitesi​​​ Rektörü Alim Yıldız, rakip rektör adayını istifaya zorlamasıyla ve öğretim üyelerinin ve yöneticilerin akrabalarının çeşitli kadrolara atanmasıyla gündeme gelmişti.

♦ Ali Akdoğan

İlahiyat mezunu Ali Akdoğan, beş yıl İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yaptıktan sonra önce Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne araştırma görevlisi olarak, ardından Ordu Üniversitesi’ne rektör olarak atandı.

♦ Nihat Dalgın

Sinop Üniversitesi’ne atanan ilahiyat mezunu Nihat Dalgın, FETÖ’yle bağlantılı “Yeni Ümit” isimli dergideki yazılarıyla gündeme gelmişti.

♦ Musa Arıcan

"İmam Hatipler bir medeniyet projesidir" sözüyle hatırlanan Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı ilahiyatçı Musa Arıcan, 2020’de Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne atandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol