Tek adam rejimine birlikte son verelim
Fotoğraf: BirGün

SOL Parti, Artvin ve Trabzon il örgütleri 2’nci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Artvin il kongresinde konuşan SOL Parti Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve BirGün Gazetesi Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın, “18 Haziran 2023’te Türkiye, belki de yüzyıllık Cumhuriyet’te, Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimini yaşayacak. Bu, sadece bir sandığın konulduğu ve içinde insanlara oy verildiği bir seçim değil. Bizim açımızdan bir medeniyet tercihi, bizim açımızdan bir varlık-yokluk meselesi” dedi.

“Bundan bir hafta önce Lula, Brezilya’da çok küçük bir farkla seçimi kazandı” diyen Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Lula politikasında şunu söyledi; ‘Biliyoruz ki cennetin kapılarını açmadık ama en azından cehennemin kapısını kapatmayı becerdik.’ Şimdi bizim bugün yaşadığımız şey, şunun farkındayız, bu seçim süreciyle Türkiye’de açlık sınırında yaşayan milyonlar, kadınlar, ezilenler için bir cennetin kapısı açılmayacak. Ama bir cehennemin kapısını kapatacağız ve başka türlü bir dünyanın umudunu biraz daha yukarıya çekeceğiz. O yüzden biz, SOL Parti olarak bundan önce yaptığımız bütün o girişimlerde, 2016 referandumundan bu yana her adımı, esas olarak AKP’yi geriletme ve bu rejimin yıkılması üzerine kurduk. Bütün siyasetimiz, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni, tek adamı, Erdoğan rejimini yıkmak, önce durdurmak sonra yıkmak üzerine kuruldu. 18 Haziran’da yapılması düşünülen seçim için de aynı şeyi söylüyoruz.”

SOL Parti PM üyesi Mahmut Zeytinci ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Artvinliler çok daha iyi görüyor. Vadilerimiz HES’lerle, barajlarla yok oldu. Dağlarımız orman kesimleri ve madenlerle yok oluyor. Ve biz hâlâ, bu kadar sıkışmış yerde kendimize birkaç küçük yeşil alan bulup, birkaç ağaç dibi bulup orda rahatlamayı düşünüyoruz. Oralarla yetinmeyi düşünüyoruz. Bu gidişe topyekûn dur demeyi ya da engellemeyi düşünmüyoruz. Buna cüret de edemiyoruz maalesef. Yeryüzünde de sosyalizm cüret gerektiriyor. Evet, kapitalizmin iktidarını yerle bir etmek, yıkmak, ama aynı zamanda kendi içimizde yola çıkarken devrim yaparak yola çıkmak. Yani az tüketerek, kaynakları az kullanarak topluma örnek olarak.”