birgün

16° AÇIK

Tekrar gözaltına alınan 'Ebu Hanzala' IŞİD'e gizli mescit kurmuş

GÜNCEL 31.05.2017 12:29
Tekrar gözaltına alınan 'Ebu Hanzala' IŞİD'e gizli mescit kurmuş
Abone Ol google-news

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Sakarya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ’Ebu Hanzala’ kod adını kullanan Halis Bayancuk’u dün İstanbul’da gözaltına aldı. IŞİD’ın Türkiye ayağının yöneticilerinden olduğu iddia edilen Halis Bayancuk, Sakarya Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Sakarya’da IŞİD'e yönelik operasyonda geçen hafta 8 Türk vatandaşı tutuklanırken, Suriye’ye gitmeye hazırlanan 8 kişinin ifadelerinde Halis Bayancuk’un aracılığıyla IŞİD'e girdiklerini söyledikleri öğrenildi. Devam eden soruşturma kapsamında Halis Bayancuk gözaltına alındı.

Bayancuk’un IŞİD'e elaman kazandırmak için faaliyetlerde bulunduğu, Adapazarı’nda toplantılar yapmak için gizli mescit açtığı, piknik düzenlediği ve İstanbul’a elamanlar götürdüğü belirlendi. Bayancuk’un Emniyet Müdürlüğünde sorgusu devam ediyor.

TEHDİTTEN DE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Bayuncuk, IŞİD'in Türkiye yapılanmasına yönelik operasyonda 2015 yılında gözaltına alınmış, Mart 2016'da tahliye edilmişti.

Bayancuk Mart 2017'de, Ankara'da vereceği bir panelin iptal edilmesinin ardından video ile valilik personelini "müşrik" ilan ettiği, "Biz de boş durmayacağız" sözleriyle tehdit gerekçesiyle bir kez daha gözaltına alınmıştı.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun