Tekstil ürünlerinde fiyatlar arttıkça rafta kalıyor
Fotoğraf: BirGün

Ekonomi Servisi

Hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerine gelen zamlar müşteri sayısını düşürdü. Geçen yıl 75 liraya sattıkları ürünün 200 liraya çıkması nedeniyle müşteri kaybettiklerini belirten esnaf, müşteri yokken mağazanın ışıklarını yakmadıklarını belirtti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hazır konfeksiyon ürünleri mağazasını ziyaretinde esnafın sorunlarını dinledi.

İlçede uzun yıllardır esnaflık yaptığını söyleyen işletme sahibi, fiyatların yaklaşık 3 kat artması nedeniyle müşteri sayısında da azalma olduğunu söyledi.

Özellikle çocuk giysilerindeki fiyat artışlarının ürünlerin satılamamasına neden olduğuna değinen esnaf, “Bir çocuk giysisi 550 lira, çocuk çabuk büyüdüğü için vatandaş 3 ay sonra çocuğunun kullanamayacağı birini 550 liraya almak istemiyor” dedi.

Dükkanın aydınlatmasından tasarruf yapmayı çalıştıklarını belirten esnaf Ali Çiftçi, müşteri yokken mağazasının ışıklarını yakmadığını, aksi halde en az 3 bin ila 5 bin lira arasında elektrik faturası geldiğini ifade etti. Çiftçi, “Kazancımızdan vazgeçtik sermayeyi korumaya çalışıyoruz” dedi.

Ürünler Bursa ve İstanbul'daki toptancıdan aldıklarını söyleyen Çiftçi, geçen yıl 2 bin 500 ila 3 bin lira arasında olan nakliye ücretinin bu yıl 15 bin liraya kadar yükseldiğini belirtti.

Sattıkları bir ürünün yerine aynısını koyamadıklarını dile getiren esnaf, eskiden çekle alışveriş yapabildiklerini ancak ekonomik kriz nedeniyle toptancıların artık peşin para istediğini, bu durumun da mağazacıları ciddi manada sıkıntıya soktuğunu anlattı.

CHP'li Gürer ise esnafın artık borcu borçla ödemek için krediye yöneldiğini, o döngünün devam ettiği sürece işyerlerinin açık kalacağını, döngünün durması halinde işyerlerinin ayakta kalma şansının olmadığını belirtti.