birgün

17° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 05.05.2021 09:47

Terziler isyan bayrağını çekti

Salgında unutulan sektörlerden birisi de terziler oldu. İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Karakuş, terzi ve konfeksiyon işletmeleri için “Salgın bitse de en az bir yıl toparlayamayacağız” dedi.

Terziler isyan bayrağını çekti

BirGün EGE

Salgında bir açılıp bir kapanan küçük işletmeler bu süreçte en çok yıpranan kesim oldu. Bazı sektörlerin ise kapanma kararlarında adı dahi geçmedi. Terzilik de bu sektörlerden birisi. İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası (İTKO) Başkanı Muharrem Karakuş, “En fazla yıpranan biziz” diyor.

Terzilerin ve konfeksiyon atölyelerinin çok zor durumda olduğunu söyleyen Karakuş “Bayram arifesinde halı-koltuk temizleyen yıkamacılarımız, kuru temizlemeci arkadaşlarımız çalışamıyor. Düğünler iptal oldu, gelinlik abiye sektörümüz çöktü. Salgın bitse de en az bir yıl kendimize gelemeyeceğiz. Üyelerimizin dayanacak gücü kalmadı, bıçak kemiğe dayandı. Orta ve büyük işletmeler için değil, küçük esnaf için finans imkânları geliştirilsin” ifadelerini kullandı.

Verilen desteklerin yeterli olmadığını söyleyen Karakuş, “Gelir kaybı ve kira destekleri özellikle büyükşehirlerde yaşayan meslektaşlarımızın en fazla bir haftalık ihtiyacını karşılar. Üstelik bu destekler basit usule tabi üyelerimiz için oldu, gerçek usulde çalışan arkadaşlarımız ne olacak?” diye sordu.

Küçük esnaf sanatkârlara yönelik gerçekçi finans desteği istediklerini vurgulayan Karakuş, “En az bir yıl geri ödemesiz, faizsiz ve uzun vadeli, 35 bin ve üstü limitli kredilere ihtiyacımız var. Yoksa salgın bitse bile üyelerimiz çarklarını döndüremeyecek, geriye dönemeyecekler” dedi. Konfeksiyon sektörünün ülkenin yüz akı olduğunu hatırlatan Karakuş, ‘Sektörümüzün çökmesi, ülke ekonomisini daha fazla yıpratır. Sektöre verilecek desteklerin karşılığını çalışan atölyelerimiz katma değer olarak fazlasıyla ekonomiye kazandıracaktır. Artık elbise onarmaktan başka işi kalmayan terzi ustalarımız ne yapacak? Devletin meslektaşlarımıza el uzatması gerekiyor. Bu beklentilerimizi üst kuruluşlarımıza ilettik. Bir sonuç alana kadar hem İzmir’de hem Ankara’da çalışmalarımızı sürdüreceğiz, başka çaremiz yok’ diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol