Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Biriken borçlar nedeniyle yapılandırması bozulan esnafımız zor zamanlardan geçiyor. Bu nedenle elektrikteki zamlar geri alınmalı. Esnafa özel bir tarife uygulanmalı” dedi.

TESK Başkanı: Elektrikteki zamlar geri alınmalı, esnafa özel tarife uygulanmalı

TESK Genel Başkanı Palandöken, elektrik, doğal gaz, mazot, benzin ve LPG'ye yapılan zamlarla ilgili konuştu.

Palandöken, art arda gelen zamların esnafı mağdur edecek noktaya geldiğini söyleyerek, borçlar nedeniyle yapılandırması bozulan esnafın zor zamanlardan geçtiğini, bu nedenle elektrikteki zamların geri alınmasını ve esnafa özel bir tarife uygulanması yönünde çağrı yaptı.

Esnafın artık faturaların altından kalkamadığına işaret eden Palandöken'in açıklaması şöyle:

“KİRADAN FAZLA ELEKTRİK, DOĞAL GAZ PARASI GELİYOR"

"Elektrik, doğal gaz, mazot, benzin ve LPG'ye yapılan zamlar esnafı mağdur edecek noktaya geldi. İndirim miktarı da yeterli olmadı. 150 kilovattan 210 kilovata çıktı. Halbuki esnafın kullandığı elektrik en az 800 ila 1200 kilovat arasında. Dolayısıyla bundan da yararlanamadı. Esnaf birikmiş borçlarını ödeyemiyor. Akabinde kiradan fazla elektrik, doğal gaz parası geliyor. Yapılandırmaları da bozuluyor. Esnafın durumu bu konuda çok vahim.

"ESNAFA AİT ÖZEL BİR ÖDEME MODELİ OLUŞTURULMALIDIR"

Bir an evvel bu zamların geri alınması, belirli süre bunların sübvanse edilmesi, işler açıldıktan sonra da elektrik, doğal gaz tarifelerinde esnafa ait özel bir ödeme modeli oluşturulmalıdır. Esnafın mağduriyetin giderilmesiyle ilgili mutlaka bir çözüm bekliyoruz.

Konut da dahil olmak üzere esnafın kullandığı elektrik faturaları astronomik oranda yükseldi. Esnafın bunu ödemesi mümkün değil. Ve esnaf, ‘Bizim bu söylemlerimiz dikkate alınsın. Bu faturaları ödeyecek güçte değiliz' diyor.

"ARTIK DÜKKANLARA MÜŞTERİ DE GELMEZ OLDU"

Dünyada biliyorsunuz kriz var. Aynı şekilde ülkemizde de bu cereyan ediyor. Esnaf ve zanaatkarın pandemi sürecinden bugüne kadar işlerinde bir artış olmadı. Enflasyonun yüksek oluşu nedeniyle artık dükkanlara müşteri de gelmez oldu.

Herkes elektrik, doğal gaz üzerindeki zammı dillendirerek ‘Bu faturaları şekilde ödeyeceğiz' sorusunu soruyor. Dolayısıyla bir an evvel bu elektrik faturalarındaki zamlar geri alınmalıdır.”