TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 122.93 olarak ilan edilen yeniden değerleme oranına ilişkin, "Cumhurbaşkanı tarafından bu konuyla ilgili mevcut enflasyon oranını geçmeyecek şekilde TÜFE ayarlamasına göre, hatta biraz daha fedakârlık yapılmak suretiyle hiç arttırılmadan devam etmesini talep ediyoruz" çağrısında bulundu.

TESK'ten Erdoğan'a 'yeniden değerleme oranı' talebi

2023 yılında ceza, harç ve bazı vergilerdeki artışı belirleyen yeniden değerleme oranı yüzde 122.93 olarak ilan edildi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yeniden değerlendirme oranına yapılan zamma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Ülkemizde mevcut 26 milyonun üstünde araç var" diyen Palandöken, "Bunların 10 milyona yakını maalesef ticari araç. Kamyonlar, kamyonetler, minibüsler, taksiler gibi. Bunlar zaten hem petrol fiyatlarındaki artışlarla hem de zaten esnafın bu konudaki sigorta, diğer girdi, parça, lastik maliyetleri gibi önemli kalemlerdeki bir yük var. Hem piyasada bildiğiniz üzere enflasyonun yüksekliğini regüle edebilmek için bu tür yapılacak zamların belirli süre en azından arttırılması lazım. Bir de tabii enflasyon oranını geçmemesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda yetkisi var" ifadelerini kullandı.

“BURADA CEZAYA MARUZ KALIYORLAR”

Palandöken, şöyle devam etti: "Yüzde 122 rakamı hakikaten söylenilen enflasyonun üzerinde bir rakam. Şoför esnafı da bu konuda mağdur duruma düşüyor. Yapılması gereken şey enflasyonun düşmesiyle ilgili bazı kalemlerde bu yılın sonuna kadar belirli oranlardaki mevcut tarifenin bile yüksekliğinden şikayet eden esnafa bir kolaylık sağlanması. Böylelikle ticari araçlarda aynı şekilde sadece bununla değil esnafın öteki yükü kasko, trafik sigortası gibi maliyetleri de var. Muayene istasyonlarındaki ücretle ilgili zaten yapılan işlem çok seri yapılan bir iş. Fiyatının da bu kadar yüksek olması hakikaten insanların olmazsa olmazı olan yapılan muayenelerin zamanında yapılmasına da etken oluyor. Yaptıramıyorlar. Dolayısıyla burada cezaya maruz kalıyorlar."

TESK Başkanı, şu talepte bulundu: "Bunun halledilmesiyle ilgili bir an evvel Cumhurbaşkanı tarafından bu konuyla ilgili mevcut enflasyon oranını geçmeyecek şekilde TÜFE ayarlamasına göre, hatta biraz daha fedakârlık yapılmak suretiyle hiç arttırılmadan devam etmesini talep ediyoruz."

(ANKA)