birgün

6° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 16.12.2018 08:11

Teslim olmayan gazeteciler hedefte

Yeni Basın Kartı Yönetmeliği’ni değerlendiren CHP’li Milletvekili Çakırözer, “Yönetmelikle Türkiye’de gazetecilerin basın kartları iptal edilebilecek ve mesleklerini yapamayacaklar” dedi

Teslim olmayan gazeteciler hedefte

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net

Resmi Gazete’de önceki gün yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kartları Yönetmeliği’ni değerlendiren CHP Eskişehir Milletvekili Gazeteci Utku Çakırözer, “Demokrasinin olmazsa olmazı olan basın özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını ve basın emekçilerinin mesleklerini özgürce yapabilme hakkını ortadan kaldırmaktadır. Bu yönetmelik, bugüne kadar çıkan tüm yönetmeliklerin gerisinde kalmıştır” dedi.

Yeni Basın Kartı Yönetmeliğiyle basın kartlarının iptali kolaylaştı. Basın meslek örgütlerinin de sert biçimde eleştirdiği yönetmeliğin basın kartlarının iptali ile ilgili kısmına “Milli güvenlik ve kamu düzenine aykırı davranışlarda bulunması veya bu tür davranışları alışkanlık edinmesi” maddesi eklendi.

Yeni Basın Kartı Yönetmeliği’ni değerlendiren CHP’li Çakırözer, “Basın kartlarının artık sadece iktidara yakın gazetecilere verileceğinin ilanı olan bu yönetmelik sonrasında kamuoyunun yakından takip ettiği araştırmacı gazetecilik örneklerini veren Türkiye’nin yüz akı gazetecileri basın kartlarını kaybetme ve mesleklerini yapamama tehlikesi karşı karşıya kalacak” dedi.

***

‘Yargı kararları ile iptal edilecek’

teslim-olmayan-gazeteciler-hedefte-542655-1.

Dava ve soruşturma açılan yazar ve muhabirler hakkında kesin hüküm verilmesi halinde basın kartlarının iptal edileceğine dikkati çeken Çakırözer, şunları söyledi: “Türkiye’nin önde gelen gazeteci ve yazarları Emin Çölaşan, Necati Doğru, Metin Yılmaz, Gökmen Ulu, Hasan Cemal, Nurcan Gökdemir, Onur Erem, Barış İnce, Can Uğur, Berkant Gültekin, Alican Uludağ, Pelin Ünker, Çağrı Sarı, Fatih Polat, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Musa Kart, Tuğrul Eryılmaz, Faruk Eren ve daha birçok isim bu yönetmelik sonrasında basın kartlarının iptali ve bir daha alamama tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız