birgün

20° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 14.05.2021 11:10

Test de vaka da azalıyor

Test de vaka da azalıyor

BirGün EGE

Test sayıları düştükçe vakalar da düşüyor. İktidarın ‘tam kapanma’ dediği ancak uzmanların ‘genişletilmiş kısıtlamalar dönemi’ diye adlandırdığı kısıtlamaların sonuna gelindi. Bu süreçte yaygın test ve aşılama yapılması gerekirken hem günlük test sayılarında hem de günlük aşılama sayılarında düşüş yaşandı.

Günlük Covid-19 test sayısı 20 Nisan’da 322 binlerdeyken azalma yaşandı. Günlük test sayısı 9 Mayıs’ta 197 binlere geriledi.

Günlük test sayısının bu derece düşmesi ise, akıllara Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, “Hedefimiz, 1 Haziran itibarıyla turist trafiğini açmak için 17 Mayıs’tan sonra vaka sayısı olarak 5 binin altına inmek. Bu sayıya düşebilirsek 30 milyon hedefimizi koruyoruz” sözlerini getirdi.

Ege Bölgesi’nin turizm illerinde geçen haftaya oranla yüzde 37’ye varan vaka düşüşü yaşandı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı insidans tablosuna göre, 100 bin kişide görülen vaka sayısı Aydın’da 102,23’e, Muğla’da ise 132,90’a düştü. Vaka sayılarındaki en ciddi azalış ise Çanakkale’de oldu. 100 binde pozitif vaka sayısı 838,89’a kadar çıkan kentte, vaka sayıları 233,59’a düştü.

test-de-vaka-da-azaliyor-875638-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol