Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, 18 takımlı lige dönüş için 2 sezon, 3 yerine 4 takımın küme düşeceğini söyledi.

TFF Başkanı 18 takımlı lige dönüş planını açıkladı

beIN SPorts'un yayınına katılan TFF Başkanı Nihat Özdemir, sezonu değerlendirirken bu süreçte kendilerine yapılan eleştiriler için "Zor bir yılı geride bıraktık. Sezon 11 Eylül'de başladı, 8.5 aydır ara vermeden 42 maç haftası oynadık. Ligi 21 takımlı oynatma fikrini çok düşündük. Biz ve kulüplerimiz birbirimize destek olarak ligi tamamladık. Bazen 'Ne işim var benim burada' dediğim çok oluyor. Ancak eleştirilmemek mümkün değil, bizim aldığımız her karar Türkiye'deki futbol için. Herkese eşit mesafede olmaya çalışıyoruz. Kulüpler Birliği'nden küme düşmeme konusunda toplu bir karar geldi, biz çok düşündük. Onlara hak vererek, düşmeyi kaldırmıştık. Zor bir sene oldu ama biz ve kulüplerimiz, birbirimize destek olduk" dedi.

Altay ve Altınordu arasında oynanacak TFF 1. Lig play-off finalin İzmir yerine İstanbul'da oynanmasının eleştirilmesiyle ilgili olarak Özdemir, "İzmir'de yapılacak tek stat var. Göztepe Stadı. Ancak bu stadı yeni sezon öncesi bakıma almışlar. İki kulüp yönetimiyle de konuştuk ve anlaştık. Belli sayıda seyirci alacağız. 2. ve 3. Lig finallerinde de belli bir oranda stat alacağız. Elimizden geldikçe, takımların şartlarını da göz önünde bulundurarak bütün ulusal kupa final maçlarını Olimpiyat Stadyumu'nda oynatmak istiyoruz" diye konuştu.

"ÖNCE FENERASYON DEDİLER"

Sezon öncesinde ve sırasında yapılan eleştirilere vurgu yapan Nihat Özdemir, "Fenerbahçe çok iyi bir kadro kurdu, çok transfer yaptı. Sezona da iyi başladılar. Fenerbahçe şampiyon olacak, TFF de yardım edecek, isimleri zaten 'Fenerasyon' dediler.. 'Tüm her şey Fenerbahçe için dizayn edildi' denildi. Bu sefer Galatasaray öne geçmeye başladı, 'Plan program böyle işliyor' dediler. Bir ara Beşiktaş öne geçti. 'Beşiktaş'a düzen var' dediler. Son haftaya gelindiğinde üç takım da eşit şansta girdi. Beşiktaş iki golle şampiyon oldu. Burada tezgahlar var, planlanıyor gibi şeylerin olmadığını kamuoyu gördü. Hem TFF 1. Lig'de hem de Süper Lig'de kimse bir şey konuşmuyor. Hepsinin boş olduğu, dedikodan öteye gidilmediği görülmedi" ifadelerini kullandı.

SÜPER LİG'DE 18 TAKIM PLANI

TFF 1. Lig'in gelecek yıl 19 takımla oynanacağını açıklayan TFF Başkanı Nihat Özdemir, "Her hafta 1 takım bay olacak. 20 takımla oynansın başvurusu yapıldı ancak sezon başında karar vermediğimiz için 19 takımla oynanacak, değişiklik olmayacak. Her hafta bir takım BAY geçecek. İki yıl içerisinde takım sayısını 18'e düşüreceğiz. Süper Lig'de ana hedefimiz 18 takım. 20 takımla bile sıkışık olacağı görünüyor. 2 sene 4 takım düşürerek tekrar 18 takıma ineceğiz. Bunu planlıyoruz" dedi.

Nihat Özdemir, seyircili oynama konusunda ise, "Ağustos ayının ortasında başlatacağımız ligi, kademeli olarak seyircili oynamak istiyoruz. Ana hedefimiz -inşallah rakamlar böyle devam ederse, aşılama sistemi bu şekilde başarılı olursa- Ağustos ayında maçları seyircili başlatacağız. Ancak hedefimiz düşük kapasiteli seyircili oynatmak" diye konuştu.

Ali Koç'un "Kuzu kuzu gelecekler" sözlerine göndermede bulunan Özdemir, "2016 yılında Fenerbahçe'ye ait olan hisselerimizi sattık. Şubat ayında resmi sitemizden açıkladık. Bizim şirketimiz, uluslararası şirketler tarafından denetleniyor. 'Kuzu kuzu' lafı gibi, bu da yalan. Sayın Ali Koç, onu dedi ama keşke bunu da deseydi" diye konuştu.