birgün

14° AÇIK

TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri açıklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) eski başkanlarından Burhan Felek adına düzenlenen Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri’ne değer bulunan 10 gazeteci belirlendi

GÜNCEL 02.10.2018 12:49
TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri açıklandı
Abone Ol google-news

Türk Basını'nın önde gelen kalemlerinden ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin eski başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına verilen TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri belirlendi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri Seçici Kurulu 1 Ekim 2018 Pazartesi günü saat 14.00’de TGC’de toplandı.

Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan Seçici Kurul’da; Ahmet Özdemir, Engin Başçı, Esat Yılmaer, Muammer Tuncer, Niyazi Dalyancı, Nuray Özger, Orhan Erinç, Rahmi Turan ve Turgay Olcayto yer aldı. Seçici Kurul Başkanlığı'na oybirliği ile Rahmi Turan, Yazmanlığa ise Nuray Özger seçildi. Engin Başçı ile Orhan Erinç toplantıya katılamadığından oylarını yazılı olarak gönderdi.

10 GAZETECİ ÖDÜL ALACAK

Oylama sonunda Yönetmeliğe göre 70 yaşından gün alan, meslekte 50 yılını tamamlayan Ali Acar, Baki Şehirlioğlu, Erkan Oyal, Fevzi Koçak, Fikret Kalmuk, Sezer Duru, Sungu Çapan, Taylan Erten, Turhan Günay, Zeynep Avcı Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görüldü.

ÖDÜLLERİN TARİHÇESİ

"Şeyhül Muharririn" unvanını taşıyan, 50 yıldan fazla aktif gazetecilik yapan Burhan Felek'in anısına verilen ödüller 1983 yılında oluşturuldu. Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri için 70 yaşından gün alan adayların 50 yılı aşkın süreyle basına hizmet vermiş ve bu hizmetlerini sürdürüyor olmaları şartı aranıyor.

BURHAN FELEK KİMDİR?

Burhan Felek, 1889 yılında İstanbul'da doğdu ve Hukuk Mektebi'ni bitirdi. Mesleğe Ahmet Rasim'in Donanma Dergisi'nde başladı. Tasvir-i Efkar Gazetesinde spor ve foto muhabiri olarak çalıştı. Vatan, Millet, Yeni Ses, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yazarlık yaptı. 1925 yılından başlayarak son günlerine kadar köşe yazılarını sürdürmesi nedeniyle Şeyhül Muharririn unvanı ile ödüllendirildi. İÜ Gazetecilik Enstitüsü'nde öğretim üyeliği yaptı. İtalyan mizahçısı Giovanni Guareschi'nin "Don Camillo" dizisini Türkçe'ye çevirdi, İstanbul Üniversitesi'nin Onursal Hukuk Doktorluğunu alan ilk gazeteci oldu. TGC başkanlığını 1949-1952 ve 1959-1982 yılları arasında iki kez üstlendi.

ÖDÜL KAZANAN GAZETECİLERİN KISA ÖZ GEÇMİŞİ

ALİ ACAR

1944 yılında İstanbul'da doğdu. Mesleğe 1968 yılında Yeni İstanbul Gazetesi’nde başladı. Foto Spor, Günaydın, Cumhuriyet, Yeni Yüzyıl ve Milliyet gazetelerinde Görsel Yönetmen olarak çalıştı. TGC’nin Gazetecilik Başarı Ödülleri yarışmasında Mizanpaj dalında defalarca ödül kazandı. İngilizce biliyor.

BAKİ ŞEHİRLİOĞLU

1946 yılında Ankara Çankırı'da doğdu. Anadolu Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezundan mezun oldu. Mesleğe 1968 yılında TRT Haber Merkezi’nde Muhabir olarak başladı. Anadolu Ajansı Haber Merkezi’nde Redaktör olarak görev yaptı. ATV ve CNN Türk Televizyonlarının Ankara Temsilcisi oldu. Sürekli Basın Kartı sahibi.

ERKAN OYAL

1945 yılında Gelibolu da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ardından Gazi Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. Mesleğe 1964 yılında TRT Ankara Radyosu’nda Haber Spikeri olarak başladı. ATV, TV8’de görev aldı. Sürekli Basın Kartı sahibi.

FEVZİ KOÇAK

1945 yılında Tokat’ta doğdu. Mesleğe 1961 yılında Son Havadis Gazetesi’nde başladı. Yeni Haber, Meydan, Zaman gazetelerinde çalıştı. Ortadoğu’da Yazı İşleri Koordinatörü olarak görev yaptı. Sürekli Basın Kartı sahibi.

FİKRET KALMUK

1943 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Ticari İlimler Akademisi mezunu. Mesleğe 1964 yılında İşçi Postası Gazetesi’nde Muhabir olarak başladı. Yeni İstanbul Hürriyet Milliyet Sabah gazetelerinde çalıştı. Son Havadis Gazetesi’nde Yazı İşlerini yönetti. Sürekli Basın Kartı sahibi.

SEZER DURU

1942 yılında Kütahya 'da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi ile Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Mesleğe 1967 yılında Ankara’da Muhabir olarak başladı. ARD TV ile 2 DF ve Per–Ajans’ta görev yaptı. Yayımlanmış kitapları var. Almanya Liyakat Nişanı sahibi. Almanca, İngilizce ve Fransızca biliyor. Sürekli Basın Kartı sahibi.

SUNGU ÇAPAN

1947 yılında Erzincan’da doğdu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu. Mesleğe 1964 yılında Sosyal Adalet Dergisi’nde başladı. Yeni Sinema, Gelişim Sinema, Film Market dergilerinde Yazı İşlerini yönetti. ABC, Yön, Politika, Milliyet Sanat ve Nokta’da sinema eleştirileri yazdı. Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İngilizce biliyor. Halen Cumhuriyet Gazetesi’nde Sinema üzerine Köşe Yazıları yazıyor. Sürekli Basın Kartı sahibi.

TAYLAN ERTEN

1942 yılında Konya’da doğdu. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile Galatasaray Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu mezunu. Mesleğe 1968 yılında Yenigün Gazetesi’nde başladı. Ajans TÜBA, Politika, Aydınlık, Yeni Asır, Sabah ve Rapor gazetelerinde görev yaptı. Dünya Gazetesi’nde ekonomi yazarlığı yaptı. TGC Nezih Demirkent Ödülü sahibi. Sürekli Basın Kartı sahibi.

TURHAN GÜNAY

1946 yılında Konya'da doğdu. Lise mezunu. Mesleğe 1968 yılında Günaydın Gazetesi’nde başladı. İlbaz ile İletişim Yayınları'nda çalıştı. Cumhuriyet Kitap Yayın Yönetmeni olarak görev aldı. Sürekli Basın Kartı sahibi.

ZEYNEP AVCI

1947 yılında Kütahya’da doğdu. ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi sosyoloji bölümünü bitirdi. Mesleğe 1966 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde başladı. Hürriyet, Milliyet, Dünya ve Yeni İstanbul gazetelerinde çalıştı. SİPA Press Türkiye temsilciliği, Pamuk Çocuk, Focus dergilerinde, TRT Paris Bürosu’nda çalıştı. Bu dergilerin yönetmenliğini yaptı. Birçok çeviriye imza attı ve ödül aldı. Yayımlanmış eserleri bulunuyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol