birgün

25° AÇIK

TGC: Gazeteciler yine tehdit ediliyor, işlem yapması gerekenler seyrediyor

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u tehdit eden Mustafa Yücel’in, daha sonra gazeteciler Ayşenur Arslan ve Zafer Arapkirli’yi de tehdit etmesine tepki gösteren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, yaptığı yazılı açıklamada İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağırarak, “Meslektaşlarımıza gelecek her türlü zarardan, bu tehdit ve hedef göstermelerle ilgili işlem yapmayan ve önlem almayanların sorumlu olacağını kamuoyunun dikkatine sunuyoruz” dedi.

MEDYA 04.08.2022 12:08
TGC: Gazeteciler yine tehdit ediliyor, işlem yapması gerekenler seyrediyor
Abone Ol google-news

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, BirGün yazarı ve KRT programcısı Zafer Arapkirli ile Halk TV programcısı Ayşenur Arslan’ı tehdit eden Mustafa Yücel ile ilgili açıklama yaptı.

Yücel’in daha önce de Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u tehdit ettiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Meslektaşlarımıza gelecek her türlü zarardan, bu tehdit ve hedef göstermelerle ilgili işlem yapmayan ve önlem almayanların sorumlu olacağını kamuoyunun dikkatine sunuyoruz” denildi.

TGC’nin açıklaması şöyle:

“Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu zor dönemde gazetecilerin mesleklerini yapmaları sözlü ve fiziksel saldırılarla, tehditlerle engellenmeye çalışılmakta, saldırganlar cezasızlıkla ödüllendirilmektedir.

Son olarak Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u tehdit eden, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan, kendini Op. Dr. Mustafa Yücel olarak tanıtan kişi şimdi de meslektaşlarımızı tehdit etmeye başlamıştır.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyelerimiz KRT programcısı Zafer Arapkirli ile Halk TV programcısı Ayşenur Arslan’ı ölümle tehdit eden ve hedef gösteren Mustafa Yücel ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz.

Meslektaşlarımıza gelecek her türlü zarardan, bu tehdit ve hedef göstermelerle ilgili işlem yapmayan ve önlem almayanların sorumlu olacağını kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Türkiye'de demokrasinin gereklerine uyulmak isteniyorsa halkın doğru ve yansız haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne sahip çıkılması gereklidir. Bu anlayışla, iktidardan gazetecilere yönelik tehditleri ortadan kaldıracak acil adımlar atmasını bekliyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun