birgün

15° AÇIK

TGS Adana Şube Başkanı Büyükkaya gözaltına alındı

TGS Adana Şube Başkanı ve Adana Haber Gazetesi'nde çalışan Salim Büyükkaya, 3 gazeteci ve bir gazete çalışanı ile birlikte gözaltına alındı.

MEDYA 31.08.2016 13:36
TGS Adana Şube Başkanı Büyükkaya gözaltına alındı
Abone Ol google-news

Evrensel'de yer alan habere göre, Türkiye Gazeteciler Sendikası Adana Şube Başkanı ve FETÖ soruşturması gerekçesi ile kapatılan Adana Haber Gazetesi'nde çalışan Salim Büyükkaya, 3 gazeteci ve bir gazete çalışanı ile birlikte göz altına alındı. FETÖ soruşturması gerekçesi ile evinden göz altına alınan Büyükkaya'nın sorgusu devam ediyor. konuyla ilgili Adana'da görüştüğümüz TGS ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti yetkilileri gazetecilere kadar uzanan cadı avına son verilmesini istedi.

Gazetecilere yönelik gözaltıları doğru bulmadıklarını ifade eden TGS Adana Şube Yöneticisi Murat Yıldız, operasyonların cadı avına dönüştüğünü belirterek bu cadı avına son verilmesini istedi. Sapla samanı birbirine karıştırmamaları gerektiğini söyleyen Yıldız, "Gazetecilere en son gözaltına alınacak kişiler. Gazetecileri rahat bıraksınlar. Basın özgürlüğü konusunda Çin ve İran'ın gerisinde kalmış sabıklaı bir ülkeyiz. Hesap vermesi gereken gazeteciler değil" dedi.

Halkın haber alma hakkı için gazeteciler baskı altına alınmamalı

Çukurova Gazteciler Cemiyeti Yöneticisi Ömer Üney de Büyükkaya'nın Adana'da tanıdıkları bildikleri FETÖ ile alakası olamayacak bir gazeeci olduğunu söyledi. Gerçek gazetecinin birinci görevinin halkın haber alma hakkını gözetmek olduğunu dile getiren Üney, çalışanların bunu yaparken kendilerini baskı altında hissetmemesi gerektiğini belirterek "OHAL kapsamında yapılan operasyonlar cadı avına dönüşmemeli" dedi. Kapanan gazetelerde çalışan gazetecilerin sarı basın kartlarının iptal edildiğine de dikkat çeken Üney, kartları iptal edilip işsiz kalan gazetecilerin durumlarının da düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun