birgün

-2° HAFİF KAR YAĞIŞLI

GÜNCEL 23.04.2021 10:08

‘Thodex’ operasyonu: Kurucu Özer hakkında kırmızı bülten, 78 kişi hakkında yakalama kararı

Arnavutluk'a gittiği tespit edilen kripto para borsası Thodex'in kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Öte yandan devam eden soruşturma kapsamında 78 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı, 68'i gözaltına alındı. Emniyet'ten yapılan açıklamada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Cuci ile telefon görüşmesi yaptığı ifade edildi.

‘Thodex’ operasyonu: Kurucu Özer hakkında kırmızı bülten, 78 kişi hakkında yakalama kararı

Sahibi ve kurucusu olduğu Thodex Kripto Para Borsası'ndaki 2 milyar dolar değerindeki kripto varlıkla yurt dışına çıktığı iddia edilen Fatih Faruk Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldı.

Şirketiyle ilişkili olduğu tespit edilen 78 şüpheli hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. İstanbul merkezli 8 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi, 68 kişi gözaltına alındı.

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

İstanbul Anadolu başsavcılığı, yurt dışına giden Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında ‘kırmızı bülten’ çıkarılması için harekete geçti.

Savcılık, dışişleri ve içişleri bakanlıklarına ‘kırmızı bülten’ yayımlanması ve Arnavutluk'un başkenti Tiran'da geçici olarak tutuklanmasına yönelik talep evrakı iletti.

Emniyet’in konuyla ilgili açıklamasında, 23 Nisan saat 10.00 itibariyle Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Arnavutluk'a kaçan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 22.04.2021 tarihi akşam saatlerinde Genel Müdürlüğümüze kırmızı bülten talebinin iletilmesi üzerine İnterpol nezdinde işlemler derhal başlatılmış ve 23.04.2021 tarihi saat 10.00 itibariyle kırmızı bülten çıkarılmıştır.

Ayrıca kırmızı bülten işlemleri yürütülürken söz konusu şahsın yakalanması ve gözlem altına alınması için dün gündüz saatlerinde Emniyet Genel Müdürümüz Sn. Mehmet Aktaş Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü ile, İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu da yine dün akşam saatlerinde Arnavutluk İçişleri Bakanı Sn. Bledar Cuci ile telefon görüşmesi yapmışlardır.”

thodex-operasyonu-kurucu-ozer-hakkinda-kirmizi-bulten-78-kisi-hakkinda-yakalama-karari-868033-1.

NE OLMUŞTU?

Thodex Kripto Para Borsası'nın kurucusu Faruk Fatih Özer'in yaklaşık 2 milyar dolar değerindeki kripto varlıkla önceki gün akşam saat 18'de İstanbul Havalimanı'ndan yurt dışına çıktığı iddia edilmişti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Özer’in Arnavutluk’a gittiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Borsanın kapanması ile mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Özer'in Tayland'a gitmiş olabileceğini ifade etmiş, çok sayıda kişinin suç duyurusu üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in ise yazılı bir açıklama yaparak, yurt dışına kaçmadığını, 'görüşmeler yapmak için gittiğini ve geri döneceğini' iddia etmişti.