birgün

19° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 24.04.2021 10:21

"Thodex'te dikkati çeken adres detayı"

Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığına imza atan Faruk Fatih Özer’in şirketi Thodex ile MHP’li Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’nın ortağı olduğu Hoppara isimli şirketin adreslerinin aynı olduğunu belirlendi. Her iki şirketin merkezinin de İstanbul Göztepe’deki rezidansın eksi üçüncü katı olarak gösterildiği tespit edildi.

"Thodex'te dikkati çeken adres detayı"

Mustafa M. BİLDİRCİN

20 Nisan’da, 2 milyar dolarlık kripto para ile yurtdışına kaçarak Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığına imza atan Faruk Fatih Özer’in, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı ile 28 Eylül 2020’de Hoppara isimli başka bir şirket daha kurduğu öğrenildi. Şirketin faaliyet alanı, “Elektronik para ihracı” olarak belirlendi.

Faruk Fatih Özer ve Mert Sancaklı’nın Eylül 2020’de Hoppara Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri ismiyle kurduğu şirketin adresi İstanbul Göztepe’deki bir rezidansın eksi üçüncü katı olarak gösterildi. Çok sayıda kullanıcısının kripto parasına el konularak milyarlarca liralık mağduriyet yaratan Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex’in bağlı olduğu şirketin adresinin de Hoppara’nın adresiyle birebir aynı olduğu tespit edildi.

Thodex’in bağlı olduğu Koineks Teknolojileri isimli şirketin adres değişiklikleri de dikkati çekti. Edinilen bilgiye göre şirket, 13 Şubat 2019 tarihinde yerleştiği Şişli’deki iş merkezinde yalnızca 13 gün kalarak, Göztepe’deki adrese yerleşti. Aynı adresi, Mert Sancaklı’nın ortağı olduğu Hoppara şirketi ise Eylül 2020’de şirket merkezi olarak gösterdi.

ORTAKLIK

Faruk Fatih Özer’in, 28 Eylül 2020’de kurduğu Hoppara Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri isimli şirketin ticari sicil kayıtlarında ise kamuoyunun yakından tanıdığı bir isme rastlandı. Buna göre, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’nın da Hoppara’nın ortağı olduğu tespit edildi. İstanbul merkezli şirketin kuruluş amacı, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına, “Ödeme hizmetlerinin verilmesi ve elektronik para ihracı” şeklinde geçirildi.

Faruk Fatih Özer, Thodex’ten kullanıcıların paralarını çekememesi ve şikayet yağdırması üzerine sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarını sildi. Silinen fotoğraflar arasında Mert Sancaklı’nın da çok sayıda fotoğrafı olduğu bildirildi. Özer’in Instagram hesabında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yaptığı ziyaretin fotoğrafı olması da dikkati çekti.

Bakan Çavuşoğlu, Özer ile fotoğrafının sosyal medyada yayımlanmasının ardından bir açıklama yaparak Özer’i tanımadığını iddia etti. Çavuşoğlu, Özer’in, MHP Milletvekili Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiği randevuya eşlik ederek kendisini ziyaret ettiğini savundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol