Instagram'ın metin tabanlı konuşma uygulaması Threads hesabını silen kullanıcıların bağlantılı olan Instagram hesabı da siliniyor.

Kaynak: Haber Merkezi
Threads hesabını silenin Instagram hesabı da kapanıyor mu?
Fotoğraf: AA

Instagram'ın metin tabanlı konuşma uygulaması olan ve Twiter’a alternatif olarak açılan Threads, 5 Temmuz'da kullanıma sunuldu. 

Platform, milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya başlarken Threads hesabını silen kullanıcıların bağlantılı olan Instagram hesabının da silindiği iddiası ortaya atıldı.

HESABI SİLMENİN YOLU INSTAGRAM’I SİLMEKTEN GEÇİYOR

Söz konusu durumu inceleyen Teyit.org  Threads hesabını silen kullanıcıların bağlantılı olan Instagram hesabının da silindiği iddiasını doğruladı.

Teyit'ten yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Threads’in gizlilik politikası, Instagram çatısı altında bulunuyor. Çünkü Threads, Instagram tarafından piyasaya sunuldu ve platformun da bir parçası. Bu yüzden Threads'te üyelik oluştırmak için Instagram hesabınızı platforma bağlamanız gerekiyor.

Instagram hesabı bulunmayan kişiler ise şimdilik Threads’e dahil olamıyor. Bağlama işlemi sırasında Instagram'daki kullanıcı adınız, fotoğrafınız, açıklamalarınız da sizin onayınızdan sonra Threads'e aktarılıyor.

Instagram’ın gizlilik ilkeleri sayfasında yer alan bilgiye göre Threads hesabını tamamen kapatmanın tek yolu İnstagramı da kapatmaktan geçiyor. 'Threads profiliniz Instagram hesabınızın bir parçasıdır ve istediğiniz zaman Instagram hesabınızı silerek Threads profilinizi silebilirsiniz.'

Bunun yanında Threads hesabını geçici olarak dondurmak mümkün. Instagram, Threads hesabını donduran kullanıcıların bağlı olduğu Instagram hesabının etkilenmeyeceği ifade ediliyor. Fakat hesabı dondurmak, kapatmak ile aynı değil. 

Instagram, hesabını donduran kullanıcıların uygulamadaki verilerinin silinmeyeceğini belirtiyor. Threads hesabını donduran kişilerin profilleri, hesap yeniden aktifleştirilene kadar görünmüyor. 

Öte yandan Instagram hesabınızı dondurduğunuzda, Instagram’a bağlantılı olarak çalışan Threads uygulaması da kapanıyor. Çünkü Threads’in çatı uygulaması Instagram.

Yani Threads hesabını tamamen silmek Instagram’ın da silineceği anlamına geliyor ancak geçici bir süreliğine dondurmak bağlı olan Instagram hesaplarını etkilemiyor."