Tayland'ın Phuket kentinden İstanbul'a hareket etmesi planlanan THY'ye ait TK-173 sayılı uçakta yaşanan motor arızası sebebiyle çok sayıda yolcu Tayland'da mahsur kaldı. Yolculardan Nizamettin Toprak, 3 gün boyunca THY yetkilileri tarafından kendilerinin bilgilendirilmediğini söyledi.

Kaynak: İHA
THY uçağı arıza yaptı: Yolcular 3 gündür Tayland'da mahsur durumda
Fotoğraf: AA (Arşiv)

1 Aralık Cuma günü THY'nin Tayland'ın Phuket kentinden İstanbul'a hareket etmesi planlanan TK-173 sayılı uçağında motor arızası yaşandı.

Aralarında Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının da bulunduğu kafile 3 gündür Phuket kentinde mahsur durumda.

Kentte mahsur kalan yolcular ise 7 saat boyunca Phuket Uluslararası Havalimanı’nda bekletildikleri, sonrasında ise şehirdeki farklı otellere yerleştirildi.

Normal uçuş gerçekleştiren yurttaşlar 2 saat uçakta bekletildikten sonra 7 saat ise Phuket Uluslararası Havalimanı’nda mağdur edildi.

İddiaya göre business class bölümünde yabancı yolcular ile normal uçuş yapan yolcular ayrıldı. 

Şehirdeki farklı otellere yerleştirilen kafile içerisindeki mağdurlardan Prof. Dr. Nizamettin Toprak, 3 gündür THY yetkililerinden hiçbir şekilde bilgilendirilme yapılmadığını belirtti.

3 GÜNDÜR MAHSUR DURUMDALAR

Mağduriyetini dile getiren Toprak, “Eşim, ben ve diğer iki çift arkadaş ile Prontotour firmasıyla 26 Kasım tarihinde Diyarbakır’dan İstanbul aktarmalı Türk Hava Yolları (THY) firmasının TK-173 sefer sayılı uçağıyla Tayland’ın Phuket şehrine uçuş yaptık. Uçakta yaklaşık 280 kişi bulunuyorduk. 6 günlük tatilimizi Phuket şehrinde bitirdik. Tam dönüş yolunda cumartesi günü 22.45’te uçağımızın hareket etmesi gerekiyordu. Ama uçağın motor kısmındaki arızadan dolayı 3 gündür burada mahsur kalmışız. Türk Hava Yolları yetkililerinden herhangi biriyle şu ana kadar görüşmedik ve herhangi bir bilgilendirme mesajı bize gelmedi. Zaten gidiş günümüz çok felaket bir gündü. Saat 22.45’teki uçağa 22.00’da alındık. 2 saatten fazla uçakta bekletildik. En sonda bize uçağın arızalandığını ve dışarı çıkarılmamız istendi. Bu defa 7 saat havaalanı içerisinde bekletildik” dedi.

“7 SAAT HAVALİMANINDA KALDIK”

THY’nin kendilerini ilk önce konforlu otele daha sonra “pahalı” diye kötü otele yerleştirdiğini ifade eden Toprak, “Bunun yanında yolcuların en çok zoruna giden konu business class bölümünde özellikle yabancı yolcuları bizden ayırdılar. Onları yarım saat içerisinde otele gönderdiler ama biz havalimanında 7 saat kaldık. Onları muhtemelen bir şekilde belki göndermişlerdir. Biz 3 gündür hala beklemedeyiz. 2 otel değiştirdik. İlk geceki otel biraz pahalıydı diye sonrasında bizi sıradan bir otele gönderdiler. Gerçekten oteller çok kötü. Kendi paramla bile asla böyle otelde kalmazdım” ifadelerini kullandı. 

Yolcular THY yetkililerinin biglilendirme yapmadığını söyledi. / Fotoğraf: İHA


“BENİ ARAYAN ONLARCA HASTAM VAR”

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı olan Toprak, sadece kendilerinin değil aynı zamanda hastalarının da mağdur olduğunu söyledi.

Toprak, “Normalde pazartesi günü sabah işimin başında olmam lazımdı. 5 günlük iznim 9 güne çıktı. Beni arayan onlarca hastam var. Bu durumda hastalarımın muayenesi gecikmiş oldu. Bu hastalarım Bitlis’ten, Hakkari’den, Şanlıurfa’dan gelmektedir. Benim yanımda hastalarım da mağdur oldu. Hanımım da aynı zamanda profesör. Onun da dersleri var. Bu durumda bizimle birlikte birçok hasta ve öğrenci mağdur edilmiş bulunmaktadır. Eğer bir arıza varsa konuyla ilgili bir uzmanın çözmesi gerekiyor. Ama 3 gün süren bir uçak arızası için yeni bir uçağın şimdiye kadar gönderilmiş olması gerekiyordu. Uluslararası kurallar da böyle. Yani bence bir yönetim sorunu var” diye konuştu.

"BİR TELEFON DAHİ AÇAN OLMADI"

“Kendi imkanlarımızla araştırdık Phuket’ten Türkiye’ye başka uçak yok” diyen Toprak, şunları kaydetti:

“Türk Hava Yolları’nın bu kadar imkanı varken bize bir mesaj dahi gelmedi. THY’den herhangi bir kişi bırakın fiziki olarak bizimle konuşmayı bir telefon bile açan olmadı. Birçok şeyi burada kendi başımıza hallediyoruz. Mesela bugün saat 7 buçukta otobüs gelip bizi götürecekti. Şu anda saat 8’e geliyor. Ama ne gelen ne de giden var.”