Devrimci gençlik mücadelesinin önde gelen isimlerinden Timur Semerci dün hayatını kaybetti. Marmara Dev- Genç Başkanlığı yapan Semerci’nin cenazesi bugün defnedilecek.

Timur Semerci yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ

78 kuşağı devrimci gençlik mücadelesinin önderlerinden, İTÜ-DER ve Marmara Dev-Genç Başkanı Timur Semerci, dün yaşamını yitirdi. 67 yaşındaki Semerci, 8 yıldır kanser tedavisi görüyordu.

1954 Erzurum doğumlu olan Timur Semerci, Muş lisesinden sonra, 1973’te İTÜ İnşaat Fakültesi’ne girdi. 1975’ten itibaren İstanbul’da yükselen anti-faşist gençlik hareketinin örgütlenmesinde önemli roller üstlendi.

DEV-YOL’DAN YARGILANDI

İstanbul Dev-Genç Yönetim Kurulu üyesi, İTÜ-Der Başkanı ve Marmara Dev-Genç Başkanı olan Timur Semerci, Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu yönetiminde de yer almıştı.

12 Eylül 1980 darbesi sonrası, cunta yönetimine karşı İstanbul’daki direnişi örgütleyenler arasında olan Timur Semerci, Haziran 1981’de tutuklandı. Sıkıyönetim Mahkemesinde İstanbul Devrimci Yol davasında yargılandı. Hasdal, Metris ve Sağmalcılar cezaevlerindeki direnişlerde yer aldı. İşkence gördü, tecritte tutuldu. Mart 1986’da cezaevinden çıktıktan sonra eğitimine devam eden Timur Semerci, inşaat mühendisi olarak İTÜ’den mezun oldu. TMMOB içinde mücadelesini sürdürdü. İnşaat Mühendisleri odası Genel Kurul delegesi oldu. 2000 yılında 37. Dönem İMO İstanbul Şubesi yönetiminde görev üstlendi.

8 yıldır akciğer kanseri ile mücadele eden Timur Semerci, hastalığının son aşamaya ilerlemesi üzerine kaldırıldığı hastanede ve evinde 154 gün daha direndikten sonra bugün hayatını kaybetti.Timur Semerci’nin cenazesi, 22 Kasım Pazartesi saat 16.00’da Küçükbakkalköy Mezarlığında annesi ve babasının yanına toprağa verilecek.