birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Tinder: Kadınların güvenliği artık önceliğimiz

Bundan sonraki süreçte önceliğinin kadınların güvenliği olduğunu açıklayan Tinder'ın ilk kadın yönetim kurulu başkanı Renate Nyborg, “Güvenlikle ilgili çalışmalarımız asla son bulmayacak” açıklaması yaptı.

YAŞAM 22.07.2022 15:13
Tinder: Kadınların güvenliği artık önceliğimiz
Abone Ol google-news

Online çöpçatanlık uygulaması Tinder, artık önceliğinin kadınların güvenliği olduğunu açıkladı. Tinder, ev içi şiddetle mücadele alanında faaliyet gösteren No More isimli kuruluşla birlikte çalışacak. Tinder’ın ilk kadın yönetim kurulu başkanı Renate Nyborg, kadınlara yönelik şiddeti engellemek amacıyla firmalarında daha çok kadın çalışana yer vermeye başladıklarını söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Nyborg, Tinder’ın yöneticiliğine getirildiği Eylül 2021’den bu yana firmadaki kadın çalışanların sayısının yüzde 30 arttığını da belirtti.

Nyborg, “Bir şeyin önemli olduğunu bilmek ile bunu hissetmek arasında bir fark olduğunu düşünüyorum. Her kadın gibi ben de yaşamak istemediğim ama başıma gelen her deneyimi bir bir sayabilirim. Bu, insanların size nasıl hitap ettiğinden, iş yerinizde size nasıl davrandıklarına, insanlarla aktif şekilde çıkmaya başladığınızda başınıza nelerin gelebileceğine dek uzanıyor” dedi.

"BU UYGULAMALARI KULLANAN KADINLARIN TECAVÜZE UĞRAMA ORANLARI ARTTI"

Kadınlara Yönelik Şiddeti Durdurun (End Violence Against Women) adlı yardım örgütü ise Tinder’ın açıklaması için "Kadınların internet üzerinde uğradıkları şiddetle kıyaslandığında çok küçük bir adım" yorumunu yaptı.

Örgütün yöneticisi Andrea Simon, bununla birlikte Tinder gibi online çöpçatanlık uygulamalarının istismara karşı seslerini yükseltmelerinin çok önemli olduğunu belirtti.

Andrea Simon “Çöpçatanlık uygulamaları insanların birbirleriyle tanışmaları için çok tercih edilen yollardan biri, ama seks avcılarının bu alanları potansiyel kurbanlarını avlamak için nasıl suistimal ettikleri kaygı uyandırıyor. Bu uygulamaları kullanan kadınların tecavüze uğrama oranlarında artış görülüyor” diye konuştu. Simon, “Tinder’ın yeni güvenlik özellikleri tacizlerin rapor edilmesini desteklemesi yönünde küçük bir adım ancak intikam pornosu ya da tecavüz tehditleri karşısında yeterli değil” dedi.

Online çöpçatan uygulamalarının “seks avcılarını” kendilerine çektiği kaygılarından ötürü, Tinder da uygulama üzerinde istismar içeren etkileşimler olup olmadığına dair incelemelere tabi tutulmuştu.

UYGULAMA İÇİ BİR PROGRAM HEDEFLENİYOR

Tinder’ın No More ile ortaklığının bu kaygıların bazılarını gidermesi umuluyor. Uygulama içerisinde üyelere güvenlik konularında eğitim verilmesini amaçlayan bir program yer alması hedefleniyor. No More’un Tinder çalışanlarına da eğitim vermesi planlanıyor.

Tinder, geçtiğimiz yıl bir dizi güvenlik tedbiri açıklamıştı. İstismar içeren mesajlar artık otomatik olarak tespit ediliyor ve mesajı gönderene “Emin misin?” sorusu yöneltilirken mesajı alana da “Bu sizi rahatsız ediyor mu?” sorusu yönelitiliyor. Renate Nyborg, insanların hoşlarına gitmeyen mesajları bildirme oranlarında yüzde 50’lik bir artış gördüklerini söylüyor.

PANİK BUTONU

ABD’ de Tinder’ın içindeki güvenlik merkezi uygulaması eşleşen kişilerin geçmiş taramasının yapılabilmesine olanak tanıyor. Kullanıcılara panik butonuna erişim imkanı tanınıyor ve buna izin veren ülkelerde kimlik bilgileri isteniyor.

İngiltere Ulusal Suç Kurumu’nun verilerine göre, 19 yaş ve altındaki kadınların online çöpçatan sitelerinde maruz kaldıkları cinsel tacizde artış var.

BBC için yapılan bir araştırmada da şu sonuçlara varıldı:

♦ Online çöpçatan sitesi kullanıcılarının yüzde 37’si uygunsuz davranış şikayetinde bulundu

♦ Yüzde 63’ü uygulamayla tanıştıkları kişiyle buluşmalarında rahatsız olduklarını belirtti

♦ Yüzde 33’ü buluşmalarında cinsel taciz ya da tecavüze maruz kaldıklarını belirtti.

Online çöpçatan sitelerini kullananlara şu tavsiyelerde bulunuluyor:

♦ İlk buluşmayı kamusal bir alanda gerçekleştirin

♦ Sizi kimsenin evinizden almasına izin vermeyin

♦ Adres gibi özel bilgilerinizi paylaşmayın

♦ Nereye gittiğinizden arkadaşlarınızı haberdar edin

♦ Telefonunuzda konum hizmetlerini açık tutun

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol