Avukat Celal Ülgen, Hatay'da Türkiye İşçi Partisi'nden milletvekili seçilerek Meclis'e giren Gezi tutuklusu Can Atalay'ın tahliye sürecini anlattı. Anayasa'nın 67. maddesini işaret eden Ülgen, "Önce yargılandığı mahkemeden Atalay’ın tahliyesinin istenmesi gerekecek ve bu konuda olumsuz bir karar verilmesi halinde ise Anayasa Mahkemesi’ne başvurularak seçilme hakkının ihlal edilmesi ve tutukluluğun makul süreyi aştığı iddiası ile başvuru yapılabilecek" dedi.

TİP'ten milletvekili seçilen Can Atalay'ın tahliye süreci nasıl işleyecek?

Avukat Celal Ülgen, resmi olmayan sonuçlara göre Hatay'da Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giren Gezi tutuklusu Can Atalay'ın tahliye sürecini anlattı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Ülgen, "Anayasamızın 83’üncü maddesinin 2. fıkrası hükmü gereğince seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili, Meclis kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" dedi.

"Ayrıca Anayasa'nın 67. maddesi 'Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir' şeklinde düzenlenmiştir" diyen Ülgen şöyle devam etti:

"Bu nedenle bir taraftan Can Atalay’ın milletvekili seçilmesiyle dokunulmazlık hakkı kazanacağı ve Anayasa’nın 83. maddesi uyarınca seçimden önce işlediği iddia olan olaydan dolayı tutuklanamayacağı, yargılanamayacağından derhal tahliye edilmesi gerekir. Bu durumda direnilmesi halinde ise devreye seçilme hakkı ihlali girebilecektir. Bu nedenle önce yargılandığı mahkemeden Can Atalay’ın tahliyesinin istenmesi gerekecek ve bu konuda olumsuz bir karar verilmesi halinde ise Anayasa Mahkemesi’ne başvurularak seçilme hakkınının ihlal edilmesi ve tutukluluğun makul süreyi aştığı iddiası ile başvuru yapılabilecektir."