birgün

15° SİSLİ

GÜNCEL 02.09.2020 16:10

TKH’nin Kartal’da yapacağı etkinlik, Valilik tarafından yasaklandı

Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) Kartal Meydanı’nda düzenleyeceği ‘100. yıl etkinliği’, İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Kararın ardından açıklama yapan TKH, “Pandemi önlemlerinin komünistlerin etkinliğinde hatırlanmasını halkımızın takdirine bırakıyoruz” dedi.

TKH’nin Kartal’da yapacağı etkinlik, Valilik tarafından yasaklandı

Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) 13 Eylül Pazar günü Kartal Meydanı’nda yapmayı planladığı ‘100. kuruluş yıldönümü etkinliği’ İstanbul Valiliği tarafından pandemi gerekçesiyle yasaklandı.

Yasak kararı üzerine bir açıklama yayımlayan TKH, açık havada ve sosyal mesafe kurallarına uyularak düzenlenecek etkinliğinin yasaklanmasını, siyasi bir karar olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Açıklamada, “Valilik tarafından verilen karar, sağlık gerekçesinden daha ziyade komünistlerin siyaset yapmasına yönelik bir engeldir. Valiliğin ‘halkımızın katılımının yoğun olacağı’ tespitinde bulunması ise ayrıca manidardır!” ifadeleri kullanıldı. TKH ayrıca, “Pandemi önlemlerinin komünistlerin etkinliğinde hatırlanmasını halkımızın takdirine bırakıyoruz” dedi.

TKH tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

‘KOMÜNİSTLERİN SİYASET YAPMASI ENGELLENİYOR’

100. kuruluş yıldönümü etkinliğimize yasaklama!

Komünist siyaset 100. yılında da yasaklara rağmen yoluna devam edecek!

13 Eylül Pazar günü İstanbul Kartal Meydanı’nda düzenleyeceğimiz, Partimizin 100. kuruluş yıldönümü etkinliği İstanbul Valiliği tarafından pandemi önlemleri gerekçe gösterilerek yasaklandı.

Açık havada, sosyal mesafe önlemleri alınarak ve meydana mesafeli sandalye dizilimi ile yapmayı düşündüğümüz ve bu önlemler kaydıyla başvurduğumuz etkinliğin Valilik tarafından yasaklanması, İstanbul’da düzenlenen başka bir dizi kültürel etkinlik düşünüldüğünde siyasi bir karar olarak değerlendirilmelidir.

Hele ki, okulların 21 Eylül’de açılacağı, spor müsabakalarının Ekim ayında seyircili yapılacağı duyurulmasına rağmen komünistlerin her türlü önlemi alarak düzenleyeceği etkinliğin yasaklanması İstanbul Valiliği'nin verdiği kararın yanlı olduğunun bir başka göstergesidir. Ayasofya açılışındaki kalabalıklar sırasında ve Giresun’da AKP Genel Başkanı’nın çay dağıttığı mitingdeki tabloda kimsenin aklına gelmeyen pandemi önlemlerinin komünistlerin etkinliğinde hatırlanmasını ise halkımızın takdirine bırakıyoruz.

Valilik tarafından verilen karar, sağlık gerekçesinden daha ziyade komünistlerin siyaset yapmasına yönelik bir engeldir. Valiliğin “halkımızın katılımının yoğun olacağı” tespitinde bulunması ise ayrıca manidardır!

Partimiz, pandemiye rağmen bir etkinliği inatla yapmak derdinde değildir. Ancak her türlü önlemi alarak planladığımız ve bildirdiğimiz etkinliğimizin pandemi gerekçe gösterilerek yasaklanması, yasaklamak için gerekçe türetmekten başka bir şey değildir.

Partimiz, hukuki haklarını kullanarak Valiliğin bu kararını yürütmesini durdurmak için hukuki girişimlerde bulunacaktır. Ayrıca Partimizin 100. kuruluş yıldönümü ile ilgili İstanbul takvimi en kısa zamanda kamuoyuna duyurulacaktır.

Yasaklama ve engellemelerle dolu yüz yıllık tarihimize bir yenisinin pandemi gerekçe gösterilerek eklenmiş olması, emekçi halkımızın yoğun ilgisinde azalma yaratmayacaktır. Aksine bu yasağa emekçi halkımızın vereceği yanıt partimiz Türkiye Komünist Hareketi saflarında örgütlenmek olacaktır.

Türkiye Komünist Hareketi olarak 100. yılımızda yolumuza devam ediyoruz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız