birgün

16° AÇIK

GÜNCEL 26.02.2021 14:39

TMMOB’dan Erdoğan’a Kanal İstanbul yanıtı: Talebimiz inatla değil hukukla ve bilimle yönetimdir

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanal İstanbul’a ilişkin “İnadına yapacağız” ifadelerine tepki gösteren TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu, bir basın açıklaması yaparak Erdoğan’ı söz konusu tutumundan vazgeçmeye çağırdı.

TMMOB’dan Erdoğan’a Kanal İstanbul yanıtı: Talebimiz inatla değil hukukla ve bilimle yönetimdir

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin “Kanal İstanbul'u yapacağız, inadına yapacağız” ifadelerine yanıt verdi.

“İnatla değil hukukla ve bilimle yönetim talebimizdir” başlığıyla yapılan açıklamada, Erdoğan’ın sözlerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekilerek, “Bu inadın kime ve neye karşı olduğu da anlaşılamamaktadır” denildi.

Seçilmiş olmanın, otokratik zihniyetle, üsttenci bir dil ve üslupla icraat yapmak anlamına gelmediğinin ifade edildiği açıklamada, meslek örgütlerini görmezden gelmenin kamuya büyük maliyetler yüklediği ve telafisi imkansız durumlar yarattığı hatırlatıldı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Demokratik ülkelerin kentleri, bilimin ve hukukun ışığında ve yerel yönetimlerin önderliğinde yönetilirler. Kentleri ve bölgeleri etkileyecek büyük ölçekli kamusal yatırımlar için de bu böyledir. Bu yatırımlar, fizibilitesi yapılarak, fayda ve zararları ortaya konularak, maliyeti hesaplanarak, yani bilimsel yöntem ve araçlar kullanılarak gerçekleştirilirler. Yatırım yapan kamu idaresinin şeffaf ve hesap verebilir olması, sürecin ön koşuludur.

‘BİLİMİ GÖRMEZDEN GELMEK KAMUYA BÜYÜK MALİYETLER YÜKLER’

Bu doğrultuda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP İstanbul 7. Olağan İl Kongresinde “Kanal İstanbul’u inadına yapacağız” sözlerinin meslek örgütümüz tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Bu inadın kime ve neye karşı olduğu da anlaşılamamaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanına, seçilmiş olmanın, otokratik zihniyetle, üsttenci bir dil ve üslupla icraat yapmak anlamına gelmediğini, hukuku, yerel yönetimleri, bilim insanlarını, meslek örgütlerini görmezden gelmenin kamuya büyük maliyetler yüklediğini, telafisi imkansız durumlar yarattığını hatırlatıyor, kendisini bu tutumdan derhal vazgeçmeye davet ediyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol