birgün

2° PARÇALI BULUTLU

TMMOB: Gözaltına alınanları serbest bırakın

GÜNCEL 28.11.2022 06:30
TMMOB: Gözaltına alınanları serbest bırakın Fotoğraf: MA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, kentte gerçekleştirilen operasyonla gözaltına alınan 40 kişinin serbest bırakılmasını isteyerek, “Süreklileşen yargı şiddetiniz bizi korkutmayacaktır, mücadeleden vazgeçmiyoruz” dedi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Diyarbakır merkez ve ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında üyeleri Kıymet Yıldız’ın da bulunduğu 40 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Koordinasyon kurulunun binasında düzenlenen toplantıda konuşan Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ferit Kahraman, ülkede insan hakları ve demokratik koşullarda yaşam hakkının uygulanabilirliğini yitirdiğini belirterek, en demokratik hak arayışında bile ev baskınları, gözaltı ve tutuklamaların yaşandığını söyledi. AKP’nin iktidarını baskı, şiddet politikaları ve hak ihlallerini tırmandırarak sürdürdüğünü dile getiren Kahraman, “Barış ve demokrasi adına çalışmalar ve adımlar atılması gerektiği yerde tam tersi işleyen zorba yöntemler devam etmektedir. Kendi hükmünü sürdürme çabası içine giren iktidara sesleniyoruz ve diyoruz ki; asılsız sebeplerle gözaltında tutulan başta meslektaşımız Kıymet Yıldız ve diğer gözaltındakiler bir an önce serbest bırakılmalıdır. Süreklileşen bu yargı şiddetiniz bizi korkutmayacaktır. Bu kentin hak savunucuları olarak mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol