birgün

25° PARÇALI BULUTLU

TMO'dan hasada 10 gün kala 90 dolar daha yüksek fiyatla 18 bin tonluk yağ ihalesi!

TMO, yerli ayçiçeği hasadına 10 gün kala 18 bin ton yağ ihalesi gerçekleştirdi. İki firma aracılığıyla temin edilecek olan ayçiçek yağının, uluslararası piyasadan yaklaşık 90 dolar daha yüksek fiyatla bin 489 dolardan alımı yapıldı.

GÜNCEL 06.07.2022 10:48
TMO'dan hasada 10 gün kala 90 dolar daha yüksek fiyatla 18 bin tonluk yağ ihalesi! Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Ayçiçek yağının fiyatının artmasıyla ithalata yönelen Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) ayçiçek yağı hasadına 10 gün kala 90 dolar daha yüksek fiyatla 18 bin ton yağ ihalesi yapması dikkat çekti.

Dünya gazetesinin haberien göre, daha önce yaptığı iki ihalede de piyasadan daha yüksek fiyatla alım yapan TMO'nun bugün yaptığı ihaleye 7 firma katıldı. İhaleyle Yayla Gıda 12 bin ton ve Aves firması 6 bin ton alım yapacak.

Diğer yandan TMO, bugün ayçiçek yağı fiyatlarına zam yaptı. TMO, daha önce 129 liraya satışa sunduğu 5 litrelik ayçiçek yağı fiyatını 135 liraya çıkardı. Uluslararası yağ piyasasının şu an bin 400 dolar civarında olduğunu kaydeden sektör temsilcileri, TMO’nun son yaptığı ihalede ton başına ortalama bin 489 dolardan ürün aldığını belirti.

'HASADA 10 GÜN KALA İHALE AÇMAK DOĞRU DEĞİL'

TMO’nun 5 litrelik ayçiçek yağını 165 liraya mal ettiğini ve bunu 135 liradan sattığını aktaran sektör temsilcileri, devletin pahalı olan dönemde yağa müdahale etmesinin doğru olduğunu, ancak hasada 10 gün kalmışken tekrar ihale açmanın doğru olmadığını ifade ediyor.

Bayramdan sonra Adana’da hasadın başlayacağını ileten sektör temsilcileri, hasat başlamadan 18 bin ton yağın alınması, üstelik yağ fiyatlarının düşüşte olduğu dönemde ihale yapılmasına tepki gösterdi. Yapılan ihalenin başka ülkelerdeki çiftçilere yarayacağı belirtiliyor.

TMO'NUN ALDIĞI FİYATTAN DAHA UCUZA YAĞ ALINABİLİR

Ayçiçek yağı piyasasında son dönemde iç ve dış piyasada ciddi bir durgunluk yaşanıyor. Birçok firma oluşan yağ stoklarını elinden çıkarmaya çalışıyor. Sektör temsilcileri, TMO son ihaleyle hem kendilerine zarar verdiğin ve paranın yurt dışına gitmesinden dolayı Türkiye’nin zarar gördüğünü belirtiyorlar.

Bugün TMO’nun aldığı fiyattan daha ucuz piyasadan mal alınabilir. Diğer yandan hasatla beraber bin 300 ile bin 350 dolardan mal çıkması bekleniyor. Ayrıca talep azlığından dolayı marketlerde de fiyatlar düşmeye başladı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol