TMSF, Cem Uzan'ın Fransa'da kaybettiği dava sayısının 20'ye ulaştığını açıkladı. Açıklamada, Uzan'ın davaları kaybettiği için Fransa'daki mal varlığı ve banka hesapları üzerindeki ihtiyati tedbir kararının devam ettiği belirtildi

TMSF: Cem Uzan'ın Fransa'da kaybettiği dava sayısı 20'ye ulaştı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Fon tarafından Paris'te açılan davalara itiraz eden Genç Parti Kurucu Genel Başkanı ve eski medya patronu Cem Uzan'ın kaybettiği dava sayısının 20'ye ulaştığını duyurdu.

TMSF'den yapılan açıklamada, hakkında kesinleşmiş 47 yılı aşan hapis cezası bulunan Cem Uzan'ın Fransa'da Türkiye aleyhine açtığı ve kaybettiği dava sayısının 20'yi bulduğu belirtildi.

İmar Bankası ile ilgili olarak Uzanlar aleyhine açılan ve kesinleşen mahkeme kararlarının Fransa'da geçerli olabilmesi için TMSF tarafından 2017'de davaların açılmaya başlandığı anımsatılan açıklamada, "Uzanlar, ihtiyati tedbirlerin kaldırılması ve Paris'te açılan davaların reddedilmesi için girişimlerde bulunuyor. Fakat söz konusu girişimlerinin çoğu bugüne kadar hem Paris yerel mahkemeleri hem de temyiz mahkemelerince reddedildi. Davaları kaybettiği için Cem Uzan'ın Fransa'daki mal varlığı ve banka hesapları üzerindeki ihtiyati tedbir kararı devam ediyor" denildi.

"UZAN AİLESİNİN SEBEP OLDUĞU ZARAR MİNİMUM 17 MİLYAR DOLAR"

Açıklamada, Cem Uzan ve ailesinin yönetiminde bulunan İmar Bankası'nda ikili kayıt tutulmasının yaklaşık 6,5 milyar dolarlık kamu zararına sebep olduğu ifadelerine yer verildi. Açıklamada, kamu zararının Devlet İç Borçlanma Senetleri'ne (DİBS) endekslendiğinde bugünün parasıyla yaklaşık 17 milyar dolara karşılık geldiği bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi ve Pamukova Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davalar sonucunda Cem Uzan, kamu kurum ve kuruluşlarını dolandırmak, nitelikli zimmet, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, resmi belge düzenlemek ve azmettirmek suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmaktan suçlu bulundu. Kesinleşmiş 47 yıl 5 ay 20 günlük hapis cezasına çarptırıldı."

TMSF'nin, Uzanların mal varlıklarını satarak kamu zararını tahsil etmek için yurt dışında hukuki süreçleri sürdürdüğü ifade edilen açıklamada, Uzan ailesinin Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik ile ilgili açtığı, faizleriyle birlikte 23,5 milyar doları bulan Libananco davasının da Türkiye Cumhuriyeti lehine sonuçlandığı kaydedildi.

AA