Togg CEO'su Gürcan Karakaş, satışa sunulacak ilk aracın C-SUV sınıfındaki otomobillerle aynı fiyat oranında piyasaya sunulacağını belirterek, 'daha ulaşılabilir' olacağını söylediği B-SUV sınıfındaki modelin 5 yıl sonra devreye girmesini planladıklarını ifade etti.

Togg CEO'su: Halkın daha ulaşabileceği model 2027'de gelecek
Fotoğraf: AA

Yerli otomobil Togg'un CEO'su Gürcan Karakaş, araçla ilgili merak edilenlere dair açıklamalarda bulundu.

Gazete Pencere'den Emre Özpeynirci'nin sorularını yanıtlayan Karakaş, araçla ilgili 2023 yılı ve sonrasına ilişkin üretim planlarına değinerek, "1.8 milyar Euro’luk ilk yatırımla önce yıllık 100 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacağız. 3.5 milyar Euro’luk yatırımın sonucunda ise 2030 yılında yıllık üretim kapasitemiz 175 bin adede çıkacak. İlk modelimizi satışa sunacağımız 2023 yılında maksimum 20 bin adet üretim yapmayı hedefledik. 2024 ve 2025’te üretim katlanarak artacak, 2026 yılında 3 farklı modelle (C-SUV, C-Sedan ve C-X Coupe) yılda 100 bin adetlik üretime, 2030 yılında ise 5 modelle (B-SUV ve C-MPV eklenecek) yılda 175 bin adetlik üretime ulaşacağız. Mart 2023’ten 2030 yılı sonuna kadar toplam üreteceğimiz araç sayısı ise 1 milyona ulaşacak" açıklaması yaptı.

SATIŞA SUNULDUKTAN 18 AY SONRA İHRACAT BAŞLAYACAK

İhracatın, araç iç pazarda satışa sunulduktan yaklaşık 18 ay sonra başlayacağını dile getiren Karakaş, "Kendi ülkesinde başarılı olmayan bir marka yurtdışında başarılı olamaz. Biz önce kendi ülkemizde başarılı olduğumuzu ispat edelim ondan sonra ihracata odaklanacağız. Biz toplam üretimin yüzde 10’unu ihracat olarak hedefliyoruz. Yani 100 bin adetlik üretime ulaştığımızda bunun 10 bin adedini ihraç edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

"B-SUV SINIFINDAKİ MODEL DAHA ULAŞILABİLİR OLACAK"

"Togg’un daha fazla kişinin ulaşabileceği modelini ne zaman göreceğiz" sorusunu yanıtlayan Karakaş, 5 yıl sonrasına işaret etti.

Karakaş, "Evet ilk modele bugün C-SUV sınıfında araç alabilenler ulaşacak. Hedefimiz de bu. C-Sedan ve C-X Coupe’de aynı platformda ve aynı segmentte yer alan modeller olacak. Yani fiyatları birbirine yakın olacak. Bahsettiğiniz daha ulaşılabilir model ise evet 2027 yılında devreye girmesi planlanan B-SUV sınıfındaki model olacak. Bu model için 2025 yılından itibaren yepyeni bir platform oluşturacağız" açıklaması yaptı.

"KAMUNUN ALACAĞI MAKSİMUM ARAÇ 2 BİN ADET"

"27 Aralık 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan Teşvik Belgesi’ne göre kamunun Togg’dan satın alacağı toplam araç sayısı 15 yılda 30 bin adettir" diyen Karakaş, "Yani kamunun yılda alacağı araç sayısı maksimum 2 bin adet. Bu da 2023 yılında 18 bine yakın aracın bireysel kullanıcılar tarafından alınacağını gösteriyor" dedi.

SATIŞ İÇİN NEDEN MART SONU BEKLENİYOR?

Seri üretimin 29 Ekim’de başlatıldığı hatırlatılan Karakaş, satış için neden mart sonunun beklediğini şöyle açıkladı:

"Biz aslında Gemlik’te deneme üretimlerine temmuzda başladık. 29 Ekim’den itibaren de seri üretim bandında ürettiğimiz araçları sertifikasyon ve homologasyon süreçleri için yurt dışındaki akredite test merkezlerine gönderiyoruz. Otomobiller 16’sı yeni regülasyon olmak üzere 92 farklı teste tabi. Teste gönderilen araç sayısı aralık sonu itibarıyla toplam 165 olacak. Araçlar testlerini tamamlayıp tip onaylarını alacaklar. Avrupa tip onaylarının alınmasının ardından da siparişlerin gelmesiyle birlikte kullanıcıya yönelik seri üretim başlayacak. Mart ayı sonunda da Togg modeli yollarda olacak. Testler bitmeden satış için araç üretmemiz söz konusu olamaz. Regülasyonlar sürekli değişiyor."

ÖN SİPARİŞ İNTERNET ÜZERİNDEN

Togg’un fiyatının şubat ayında duyurulacağını belirten Karakaş, tüm ön siparişlerin Şubat 2023 itibarıyla internet üzerinden alınmaya başlanacağını, ön siparişlerde bireysel kullanıcıların öncelikli olacağını ve aynı yıl boyunca teslim edileceğini iddia etti.

SATIŞ SONRASI

Karakaş, satış sonrası neler yapılacağına yönelik ise şu açıklamayı yaptı:

"Öncelikli olarak bayilik sistemi olmayacak çünkü elektrikli araçlarda bayileri ayakta tutan satış sonrası gelir modeli yok. Yani içten yanmalı araçlar yılda minimum 2 kez servise giderken, elektrikli araçlar belki 2 yıl gitmeyecek. Yani iş modeli değişiyor. Biz tüm araçları internetten satacağız. Türk halkı bence buna hazır. Zaten araçları görmek, incelemek dokunmak ve test etmek için deneyim merkezlerimiz olacak. 2023’te 12 noktada, 2025’te ise 35’den fazla noktada bu merkezleri açacağız. Ağırlıklı olarak büyükşehirlerde olacak. Satış sonrasında ise 2023’te 25 sabit, 8 mobil, 2025’te ise 30’dan fazla sabit, 40’tan fazla mobil noktada hizmet vereceğiz. Ayrıca esnek teslimat noktalarımız olacak. Bunlar deneyim merkezleri ve satış sonrasında da olabilir, eve teslimat olarak da yapılabilir."