Tokat’ın Niksar ilçesindeki Günebakan köyünde 4 gün arayla iki heyelan meydana geldi. Heyelan nedeniyle 900 nüfuslu köy, ikiye bölündü. Yurttaşlar köyün batıda kalan kısmına araziden ve patikalardan ulaşım sağlıyor.

Kaynak: DHA
Tokat’ta heyelanlar köyü ikiye ayırdı
Fotoğraf: DHA

Tokat'ın Niksar ilçesi Günebakan köyünde meydana gelen heyelanların ardından köy ortadan ikiye ayrıldı.

Köyün batısı ile doğusu arasında ulaşımın sağlandığı yol, heyelanlar nedeniyle evlerle birlikte 3 metre güneye doğru kaydı.

Heyelanlar sonrası, 39 ev ve köyün camisi boşaltıldı. Bu evlerden 4’ü ile boşaltılan cami cumartesi günü (3 Şubat) yıkıldı.

ULAŞIM DURDU 

Heyelan sonrası yaklaşık 80 hanenin bulunduğu köyün batı kısmına ulaşım, yolun çökmesiyle tamamen durdu. Köylüler bu bölüme, patika yolları ve tarlaları kullanarak ulaşıyor.

Heyelanın yaşandığı ilk gün köyün batı kısmında kesilen elektrikler için ise geçici jeneratör kurularak elektrik verildi.

"100 HANE KARŞI TARAFTA"

Köy muhtarı Şevket Cebecioğulları, "350 hane, köyümüzün toplamı. 900 nüfusumuz var. Tahmini yarısı o tarafta, yarısı bu tarafta. 100 haneye yakını karşı mahallede kaldı. Heyelan nedeniyle, yaya olarak dahi ulaşım sağlanamamakta. Elektrik hattımız kesildi. İçme suyu şebekesinde kesilme oldu. Elektrik için jeneratör getirildi. Şu an geçici olarak elektriği verdiler. Yeni hattın kurulması için çalışmalara başlandı. Yol için çevre yolu diyebileceğimiz, arazi yolumuz vardı. Oranın, özel idare, sabah çalışmasını yaptı. Tokat'tan yetkililer gelerek o yolun kısaltılması için gerekli çalışmalar yapılacak" diye konuştu.

Köy halkı da karşıya ulaşımın olmadığını ifade etti.