birgün

18° AÇIK

TOKİ ağaçlandırılacak araziyi satışa çıkardı

TOKİ, Uşak’ta ağaçlandırılacak olan kamu arazisini satışa çıkardı. Mimarlar Odası’ndan Samancı, “Alan yapılaşmaya açılırsa konuyu yargıya taşırız” dedi.

GÜNCEL 12.06.2021 07:46
TOKİ ağaçlandırılacak araziyi satışa çıkardı
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), mülkiyeti kendisinde bulunan; üzerinde yeşil alan, spor sahası ve çocuk parkı gibi kamusal alanların bulunduğu 278 arsanın satışı için 9-10 Haziran’da müzayede düzenledi. 32 ilde bulunan satılık arsalar arasında Uşak Merkez Kuyucak Mahallesi’ndeki 38 bin 153 metrekarelik alan da bulunuyor. Bu alanın daha önceden ağaçlandırılacak alan olarak belirlendiği öğrenildi. Yine Uşak’ta satışa çıkarılan 60 bin 243 metrekarelik alanın ise parselasyon yapılarak kısmen yapılaşmaya açıldığı bildirildi.

İZİN VERMEYECEĞİZ

Mimarlar Odası Uşak Şube Başkanı Çağlar Samancı, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Ağaçlandırılacak olan alan neden satılır? Bu alanı kim neden alır? Bunlar ciddi sorular. Bu bölgenin imara açılması mümkün değil. Süreci takip ediyoruz ve herhangi bir şekilde bu alanın yapılaşmaya açılmasına müsaade etmeyeceğiz. Böyle bir durumda konuyu yargıya taşırız” dedi.

Samancı, “TOKİ herhangi bir faaliyette bulunmayacak ise kamu arazisi olan bu alanı Uşak halkına iade etmeli. Bu alan Uşak Belediyesi’ne devredilse ve belediye kaynak yaratmak için satışa çıkarsa durumu anlarız; ancak kamuya ait arazinin bu şekilde TOKİ eliyle satılmasını anlayamıyoruz. Bu alanların TOKİ aracılığıyla satılmasının en önemli sebebi TOKİ’nin plan yapma yetkisinin olması. TOKİ yaptığı planı askıya çıkartmak zorunda bile değil” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun