birgün

23° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 10.04.2021 15:31

TOKİ konutlarını yapacak firma ÇED kararını beklemedi, yurttaşlar çalışmaları durdurdu

İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere Mahallesi sınırlarında yapılmak istenen TOKİ konutları için iş makineleri, ÇED kararını beklemeden köylülerin tapulu arazilerinde çalışma başlattı. Yurttaşlar, bölgeye gelerek iş makinelerinin çalışmalarını durdurdu.

TOKİ konutlarını yapacak firma ÇED kararını beklemedi, yurttaşlar çalışmaları durdurdu

BİRGÜN EGE

İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere Mahallesi sınırlarında yapılmak istenen TOKİ konutları için iş makineleri, köylülerin tapulu arazilerini delik deşik etti.

ÇED raporu beklenmeden ve vatandaşlara haber bile verilmeden başlayan çalışmalara sert tepki gösteren yurttaşlar, bölgeye gelerek iş makinelerinin çalışmalarını durdurdu. Bölge karakoluna giderek tutanak tutturan köylüler, pazartesi günü de savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını vurguladı.

Uzundere Harmanyeri Kentsel Koruma Derneği Başkanı Süleyman Gür, TOKİ konutları için tapulu mallarına girildiğini söyledi. Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu bir günde, hiç kimseye haber verilmeden köylülerin tapulu arazilerinin iş makineleriyle kazıldığını, yollar açıldığına dikkat çeken Gür, şunları söyledi:

“Dernek olarak, TOKİ konutlarının yapılacağı alanla ilgili imar planlarına yasal süresi içinde itiraz ettik. İtirazımıza yanıt beklerken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 9 Nisan'da yani dün ilgili ÇED raporunu yayınladığını gördük. Henüz bu raporu bile incelemeden; üyelerimizle değerlendirmeden iş makineleriyle tapulu arazilerimize tecavüz edildi. Toprak yerinden kaldırıldı, yol genişletme çalışmaları yapıldı. Bunu duyan köylülerimiz, sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için başlarına bir şey gelmesin diye çiftçi belgelerini yanlarına alarak bölgeye gittiler. Müdahale sonucu çalışmalar durdurulmak zorunda kalındı. Devamında karakola ve Karabağlar Belediyesi'ne bilgi verildi. Zabıtalar tutanak tuttuktan sonra iş makineleri alandan ayrıldı. Ancak biz gerekli tespitleri yaptık. Pazartesi günü de kaymakamlıkta ayrı bir tutanak tutulacak. Kısıtlamanın olduğu bir günde bu aceleci tavrı anlamakta zorlanıyoruz!”

Dernek Avukatı Naciye Gür de, pazartesi gününden itibaren yasal olarak ne gerekiyorsa yapacaklarını vurgulayarak, “Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi. ÇED sürecinin beklenmesi gerektiğini hatırlatan Gür, “Belki de ÇED olumlu belgesi alamayacaklar. Kısıtlamanın olduğu bir gün özel şahıs parsellerine yönelik bu müdahaleyle ilgili dernek üyesi köylülerimizin hakkını arayacağız” diye konuştu.

toki-konutlarini-yapacak-firma-ced-kararini-beklemedi-yurttaslar-calismalari-durdurdu-862929-1.

toki-konutlarini-yapacak-firma-ced-kararini-beklemedi-yurttaslar-calismalari-durdurdu-862930-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol