birgün

20° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 06.04.2021 10:24

"Toprağımız için hep birlikte yine savaşırız"

Kıyıları taş yığınına dönüşen Kuşadası’nda sıra tarım arazilerine geldi. Türkmen ve Kirazlı mahallelerinde jeotermal sondaj arama çalışması için harekete geçildi.

"Toprağımız için hep birlikte yine savaşırız"

Serap DALKILIÇ

Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı Türkmen ve Kirazlı Mahallelerinde tarım ve makilik araziler üzerinde Bozyazı Körfez Turizm tarafından üzerinde 4 adet sera amaçlı jeotermal kaynak için sondaj arama çalışması başlatılması planlanıyor. Şirket 22 Mart’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED başvurusunda bulundu. Proje alanına 1,6 kilometre mesafede “1. ve 2. Derece Arkeolojik Sit Alanı” yer alırken, 40 metre mesafede ise Değirmen Deresi geçiyor. Ayrıca proje alanına 12 kilometre uzaklıkta Dilek Yarımadası Menderes Deltası Milli Parkı yer alıyor.

Kirazlı Mahallesi muhtarı Mehmet Mersin, projenin bölgeye uygun olmadığını ifade ederek, "Bölge halkı, jeotermal kuyusu açılmasını istemiyor. Burası Kuşadası’nın meyve deposu. Bölge seracılığa da uygun değil. Toprağın, suyun, havanın bozulmasını istemiyoruz" dedi.

TOPRAĞIMIZI KORUYACAĞIZ

Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Nihat Fırat ise, “Serada kullanmak için yapılan başvuru tamamen bir kılıf. Akışkanın sıcaklık derecesine göre her an enerji üretimine dönüşebilecek bir proje. 1990 yılından beri Kirazlı köyüne musallat olan çevre düşmanlarına karşı mücadele veriyoruz. Yaşam alanlarımızı, tarım topraklarımızı korumak boynumuzun borcu” diye konuştu.

Fırat sözlerini şöyle sürdürdü: “Nasıl ki, 1990'da Kuşadası Belediyesinin hesapsız kitapsız Kirazlı Köyü'nde 8 adet derin kuyu açmasını engellediysek, nasıl ki Çiller Hükümeti döneminde Çamlıktan gelen Çınar ve Kirazlı Köyü ovasından geçip Çiller çiftliğinin oradan Kuşadası- Söke karayoluna bağlanan Ro-Ro yol yapımını engellediysek, nasıl ki 4 adet kömür madeni arama ruhsatını iptal ettirdiysek, nasıl ki üç adet taş ocağı, bir adet bor maden ocağı açılmasını engellediysek, son olarak mevcut bir taşocağının kapasite genişletme girişimini nasıl engellediysek, bu 4 adet jeotermal kuyusunun açılmasını da engelleyecek mücadele gücümüz var halâ…"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol