birgün

13° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 06.10.2021 15:03

Torbalı halkı tarım arazilerini korudu: Mahkemeden mermer ocağı yapımına ret!

İzmir'in Torbalı ilçesinde bölge halkına ait tarım arazilerinin tam ortasına yapılmak istenen mermer ocağı için verilen 'ÇED olumlu' kararına karşı açılan dava sonuçlandı. Köy halkı, karara karşı açtıkları davayı kazandı.

Torbalı halkı tarım arazilerini korudu: Mahkemeden mermer ocağı yapımına ret!

BİRGÜN EGE

İzmir'in Torbalı ilçesinin Yazıbaşı mahallesinde zeytinlik, üzüm bağları ve meyve bahçelerinin tam ortasına Beton İnşaat Madencilik Nakliyat tarafından yapılmak istenen mermer ocağı projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) 'olumlu' kararı, İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Mahkeme, mermer ocağının zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerinin aşılattırılması hakkında kanun hükümlerine uygun olmadığını vurguladı. Ayrıca mahkeme proje alanında İZSU kuyularının yeraltı suyu beslenmesi ve akım kanalları üzerinde olumsuz etki gösterme potansiyeli bulunduğunu belirtti.

Kurulması planlanan mermer ocağının 94 yıl işletilmesi ve toplam 13 bin metreküp mermer üretimi planlanıyordu.

'BAĞLARI VE MEYVE BAHÇELERİNİ KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Köylüler adına dava açan avukat Şehrazat Mercan ve avukat Karya Mercan, “Davayı kazandık ve Bakanlıktan alınan ÇED Olumlu kararını iptal ettirdik. Kel Dağını ve çevresindeki zeytinlikleri, bağları ve meyve bahçelerini korumaya devam edeceğiz” dedi.